Pokarm, który podawany jest noworodkom od razu po urodzeniu, ma bezpośredni wpływ na kształtowanie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego malucha. To właśnie mikroflora zapewnia organizmowi naturalną barierę ochronną, a z badań wynika, że najlepiej na organizm noworodka działa mleko matki. Jakie są jego właściwości?

Co zawiera kobiece mleko?

W mleku matki znajduje się wiele cennych składników, które pozytywnie wpływają na organizm dziecka. Przede wszystkim pełni ono rolę naturalnego synbiotyku, co oznacza, że znajdują się w nim zarówno pożyteczne bakterie kwasu mlekowego, jak i probiotyki, które ułatwiają ich rozwój. Bakterie te stanowią barierę ochronną organizmu, wynikającą z faktu, że wytwarzają kwas mlekowy obniżający pH przewodu pokarmowego. Duża liczba „dobrych” bakterii zapobiega kolonizacji jelit przez chorobotwórcze mikroorganizmy.

Najwięcej bakterii kwasu mlekowego znajduje się w siarze. Kobiecy organizm wytwarza tego rodzaju pokarm tylko dwie doby po porodzie. Ma on postać żółtej wydzieliny, zawierającej mnóstwo przeciwciał IgA, które w większości pozostają na powierzchni układu pokarmowego dziecka, zapewniając mu tzw. płaszcz ochronny. Zobacz również Cesarskie cięcie a flora bakteryjna dziecka.

Jak karmienie piersią wpływa na noworodka?

Już po 2-3 dobach karmienia piersią w układzie pokarmowym noworodka zaczynają dominować pożyteczne bakterie kwasu mlekowego. To właśnie one mają wpływ na odporność i prawidłowe trawienie.

Nie każda kobieta może jednak karmić piersią – dotyczy to rzadkich sytuacji, gdy w piersiach nie ma pokarmu, kobiece mleko uczula noworodka lub matka cierpi na chorobę zakaźną. Wówczas konieczne jest karmienie dziecka gotową mieszanką. Z badań wynika, iż podawanie mleka modyfikowanego powoduje zwiększenie zróżnicowania bakterii zasiedlających układ pokarmowy dziecka. W mikroflorze malucha karmionego sztucznym mlekiem jest aż 10 razy mniej pożytecznych bakterii niż dziecka karmionego mlekiem mamy. W takiej sytuacji zalecane jest podawanie dziecku probiotyków, o których więcej można przeczytać na stronie ffbaby.pl.