Planujesz zakup prezentu dla nastolatka? Przed tobą trudne zadanie! Prawdą jest, że ciężko trafić w gust młodych dorosłych. Warto pamiętać, że nie są to już dzieci, które dość łatwo uszczęśliwić. Lepiej nie ryzykować, aby nie wyrzucić gotówki w błoto. Dobrym rozwiązaniem wydają się być ciekawe książki dla młodzieży. Wbrew pozorom nie jest to opcja wyłącznie dla moli książkowych. Wartościowe lektury pozytywnie wpływają na proces kształtowania się osobowości.

Oderwanie od codzienności

Książki młodzieżowe które warto przeczytać pozwalają oderwać się od szarej codzienności. To skuteczny sposób na to, aby przenieść się do zupełnie innego świata. Wystarczy jedynie odrobina wyobraźni! Bywa tak, że dzieci zniechęcają się do regularnego czytania już w wieku kilku lat. W dużej mierze wynika to z faktu, że niektóre lektury szkolne wydają się być nudne, a trudny język nie zachęca do przedzierania się przez kolejne rozdziały. Z tego względu dobrze jest eksperymentować z gatunkami literackimi. Znalezienie czegoś odpowiedniego, to tylko kwestia czasu. Niestety nastolatkowie często odpuszczają na starcie.

Recepta na problemy

Osoby w wieku dojrzewania często posiadają ogromne problemy. Wiadome jest, że z perspektywy czasu tracą one na znaczeniu, jednak nie oznacza to, że można je bagatelizować! Dzieci zwykle chronią swoją prywatność przed rodzicami lub starszym rodzeństwem. Najlepsze książki młodzieżowe poruszają trudne tematy, które dotyczą m.in. złych relacji z rówieśnikami, kompleksów, czy też spraw sercowych. Nierzadko czytelnik utożsamia się z głównym bohaterem, co pozwala mu zmienić punkt widzenia. Bywa tak, że książka stanowi gotową receptę na posiadane kłopoty! Warto jest celować w tytuły współczesne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że czasy się zmieniają. Dwadzieścia lat temu życie nastolatków wyglądało zupełnie inaczej. Inne zachowania były uznawane za kontrowersyjne. Dla przeciętnego licealisty seks, używki i przemoc nie jest tematem tabu.

Odrobina przyjemności

Czytanie książek może być źródłem ogromnej przyjemności! Ci, którzy dawno nie sięgali po lekturę często mają problem z tym, aby skupić się na wykonywanej czynności. Bywa tak, że już po kilku minutach ręka samowolnie sięga po telefon. To etap przejściowy! Należy dać sobie odrobinę czasu – z pewnością po kilkudziesięciu stronach ciężko będzie się oderwać! Chcąc zaoszczędzić na zakupie upominku dobrze jest zajrzeć do antykwariatu internetowego. Warto dodać, że czytanie książek używanych jest ekologiczne!