Przygotowanie do ciąży i odpowiednią suplementację warto rozpocząć już na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Jakie składniki preparatów dla planujących ciążę i ciężarnych są ważne? Które są niezbędne dla bezpieczeństwa matki i prawidłowego rozwoju dziecka?

W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na wiele witamin, minerałów i innych składników niezbędnych dla organizmu rozwijającego się dziecka. Nawet najlepiej zbilansowana i zróżnicowana dieta może nie być w stanie dostarczyć wystarczającej ilości składników odżywczych. W zależności od trymetru ciąży, inne jest zapotrzebowanie na poszczególne substancje. Także na etapie planowania ciąży warto uzupełnić niedobory wielu składników. Do tego szczególnego okresu warto dobrze się przygotować i dowiedzieć, jak wybrać witaminy dla kobiet w ciąży (https://www.allecco.pl/czytelnia/artykul/108,jak-wybrac-witaminy-dla-kobiet-w-ciazy).

Pierwszy trymestr ciąży: kwas foliowy, żelazo, jod, cynk

Na szczególną uwagę zasługuje suplementacja w pierwszym trymestrze ciąży. To właśnie w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na składniki mineralne, takie jak: żelazo, jod, cynk. Powinny na to szczególnie zwrócić uwagę kobiety, które mają predyspozycje do anemii lub są wegetariankami. W ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta aż o połowę. Jod, cynk i żelazo to składniki, które należy suplementować przez całą ciążę, dlatego warto zwrócić uwagę, czy preparaty dla kobiet w ciąży mają je w swoim składzie.

Na kilka tygodni przed planowaną ciążą i w okresie pierwszego trymestru zaleca się suplementację kwasu foliowego (witaminy B9). To substancja kluczowa dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego, podziału i wzrostu komórek płodu. Niedobór tego składnika w organizmie kobiety znacznie zwiększa ryzyko niedorozwoju lub nieprawidłowego funkcjonowania łożyska, co może skutkować nawet poronieniem. Optymalna dawka dla kobiet w ciąży to 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Należy go stosować przez całą ciążę, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch pierwszych trymestrów.

Witaminy: B6, C, D, magnez – dlaczego są takie ważne podczas ciąży?

Szczególnie w drugim trymestrze wzrasta zapotrzebowanie na witaminę B6, która ułatwia wchłanianie magnezu i kwasu foliowego. To witamina odpowiedzialna za prawidłową gospodarkę hormonalną (m.in. prolaktyny, estrogenów i progesteronu). Utrzymanie optymalnego poziomu witaminy B6 w ciąży pozwala zapobiegać nadmiernym skurczom mięśni, które potrafią być szczególnie dokuczliwe w ciąży.

Należy sprawdzić, czy witaminy dla kobiet w ciąży (https://www.allecco.pl/32308,femibion-natal-2-plus-30-tabl-powl-30-kaps.html) zawierają w składzie odpowiednią dawkę witaminy C. Jest ona ważna z kilku względów: uszczelnia naczynia krwionośne, wzmacnia odporność, zabezpiecza przed pękaniem naczynek i hemoroidami. I co ważne – w obecności witaminy C dochodzi do znacznie lepszego wchłaniania żelaza.

W ciąży wzrasta także zapotrzebowanie na witaminę D. Jej suplementacja jest ważna ze względu na prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową. Substancja ta jest szczególnie ważna w drugim trymestrze, kiedy dochodzi do intensywnego wzrostu dziecka. Witamina D jest odpowiedzialna na dobre wchłanianie wapnia, a jej niedobór może skutkować odwapnieniem kości mamy i problemami z rozwojem kośćca u dziecka. Magnez warto suplementować przez całą ciążę – jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg procesów komórkowych. Poprawia samopoczucie i zapobiega nadmiernym skurczom mięśni.

Czy należy brać kwasy omega-3 w ciąży?

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (w tym ten najpopularniejszy DHA – kwas dokozaheksaenowy) są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju mózgowia i układu nerwowego u dziecka. Kwasy omega-3 stosowane podczas ciąży działają korzystnie zarówno na zdrowie mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Ich regularne stosowanie zabezpiecza przed przedwczesnym porodem, a matkę chroni przed depresją poporodową.

Stosowanie preparatów witaminowo-mineralnych w ciąży jest ważne, warto jednak ich zażywanie skonsultować z lekarzem prowadzącym. Na podstawie wyników badań krwi można łatwo określić, które substancje należy uzupełnić, a które warto brać profilaktycznie.