Po lewej stronie brzucha mieszczą się trzy ważne narządy, które mogą wywoływać dolegliwości bólowe. Należą do nich: żołądek, śledziona i okrężnica. Należy również wziąć pod uwagę promieniowanie bólu, które może pochodzić od lewej nerki, trzustki oraz lewego jajnika (u kobiet). Powodem dyskomfortu z lewej strony może być również zespół jelita drażliwego, perforacja oraz niedokrwienie lub niedrożność jelit, a także zapalenie w ich obrębie oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dlatego tak ważne jest podstawowe, dokładne badanie, przeprowadzone przez doświadczonego lekarza, który postawi prawidłową diagnozę.
Choroby śledziony, także jej pęknięcie
Ból po lewej stronie brzucha może być spowodowany powiększeniem śledziony, która uciska wtedy inne narządy. Przyczyny powiększenia śledzony mogą być różne – problemy z wątrobą, choroby zakaźne, gruźlica i toksoplazmoza. Jeśli dodatkowo wystąpi gorączka, czkawka i problem z oddychaniem, może oznaczać to powstanie ropnia podprzeponowego. Na skutek urazu dochodzi czasem również do pęknięcia śledziony. Stan ten wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej.
Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
Chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy towarzyszy najczęściej lewostronny ból brzucha w okolicy podżebrowej. Występowaniu tego schorzenia sprzyja niewłaściwa dieta, spożywanie alkoholu, częste przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz stres. Należy przejść prawidłową diagnostykę i odpowiednie leczenie.
Zapalenie trzustki
W tym przypadku ostremu, kłującemu bólowi po lewej stronie brzucha często towarzyszą wymioty. Ból promieniuje aż do pleców i nasila się podczas kaszlu i kichania. Zapalenie trzustki wymaga leczenia szpitalnego.
Zespół jelita drażliwego
W początkowej fazie objawia się kolkowym bólem w lewym boku i wzdęciami. Schorzeniu sprzyja niewłaściwa dieta, stosowanie używek, brak ruchu oraz stres. Później pojawiają się
zaburzenia rytmu wypróżnień. Więcej informacji na ten temat można znaleźć artykule „Zapalenie jelit – przyczyny, objawy, diagnostyka”.
Jeśli ból po lewej stronie brzucha wystąpił raz i nie powtarza się oraz nie towarzyszą mu w tym samym czasie inne objawy, szczegółowa diagnostyka wydaje się nie być konieczna. Ból może być spowodowany reakcją stresową na jakieś nagłe wydarzenie lub zaburzeniem perystaltyki jelit. Bardzo pomocne w takich przypadkach okazuje się wypicie herbatki ziołowej z melisy i mięty oraz przyjęcie probiotyku. Jeśli jednak:
– ból jest bardzo silny, pojawił się nagle i jest nie do zniesienia lub
– brzuch jest wzdęty, twardy i bolesny przy dotyku lub
– pojawiła się gorączka, wymioty, biegunka czy czarny stolec lub
– występuje przyspieszony oddech, nadmierna potliwość, czy omdlenie,
należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarskiej, bowiem może to wskazywać na stan bezpośrednio zagrażający życiu. Na stronie lactoral.pl można dodatkowo znaleźć wiele cennych informacji dotyczących przyczyn bólów brzucha.
No comments