Gdy chcemy zrobić perfekcyjny make-up, potrzebne są dobrej jakości pędzle do makijażu. Dzięki nim można precyzyjnie nałożyć kosmetyk na dany element twarzy. Trzeba pamiętać, że jeden pędzel do wszystkiego nie istnieje.

Wiele osób rozpoczynających przygodę z make-upem skupia się na doborze kosmetyków, zapominając często, że dobrej jakości zestaw pędzli do makijażu jest równie ważny. Aplikacja specyfików na twarz jest bardzo ważna. Dlatego istotne jest nie tylko włosie pędzli, ale ich wykończenie, grubość, a co za tym idzie – przeznaczenie.

Pędzle do makijażu twarzy – podstawa udanego make-upu

Podstawą każdego make-upu jest podkład. Dlatego pędzel do podkładu powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce. Może być ze ściętą górą, który sprawdza się nawet w przypadku bardzo rzadkich kosmetyków, oraz „języczkowy”. W przypadku drugiego potrzeba nieco wprawy, by nie pozostawić smug.

Następnie w ruch idzie pędzel do pudru, który powinien mieć gęste włosie średniej długości i zaokrąglony kształt. Powinno wykonywać się nim kuliste ruchy, by dobrze rozprowadzić kosmetyk.

Pędzel do korektora to ratunek dla osób, które chciałyby ukryć niedoskonałości swojej cery w postaci cieni pod oczami, wyprysków czy popękanych naczynek. Jest on malutki i ma kształt języczka, dzięki czemu łatwo zaaplikować kosmetyk w wybrane miejsca.

Dla podkreślenia kości policzkowych potrzebny będzie pędzel do różu – ścięty z jednej bądź dwóch stron. Warto pamiętać, że może on też służyć jako pędzel do konturowania twarzy czy pędzel do bronzera, a nawet za pędzel do rozświetlacza – kosmetyku, który jest hitem ostatnich sezonówWłosie może być krótsze i dłuższe, to pierwsze jest wygodniejsze i łatwiej nim aplikować kosmetyki, dlatego sprawdzi się szczególnie u osób mało wprawionych w tworzeniu makijażu.

Jakie pędzle do oczu wybrać?

Aby dokładnie podkreślić oko, potrzebne są przede wszystkim pędzle do cieni, które powinny mieć spłaszczony pędzelek, lekko zaokrąglony (kształtem przypomina języczek). Takie wykończenie pozwala łatwo nałożyć większą ilość cieni na powiekę, dzięki czemu pigment jest lepiej widoczny, a co za tym idzie – efekt bardziej zadowalający. Z kolei płaski, niewielki pędzelek sprawdzi się, by nałożyć cień bazowy. Potrzebny będzie także pędzel do blendowania, który pozwoli uzyskać efekt delikatnego przejścia między cieniami. Pędzel ten powinien być średniej wielkości, mieć owalny kształt i być przyjemny w dotyku.

Nawet najlepiej umalowane oko nie będzie wyglądało dobrze, jeśli zapomni się o brwiach. Idealnie podkreślone dodają twarzy wyrazu i charakteru. W tym celu potrzebny jest specjalny pędzel do brwi. Można wybrać skośny, podłużny bądź ze spiralą. Pierwszy ułatwia dokładne rozprowadzenie kosmetyków nawet po wąskiej części łuku, można go także stosować do nakładania henny. Podłużny pędzel do brwi pozwala nadać im odpowiedni kształt i malować je preparatami żelowymi oraz pudrowymi. Z kolei ostatni pozwala ułożyć nawet najbardziej niesforne włoski i sprawdza się przy nakładaniu wosku do brwi.