Zanim odpowiemy na pytanie jakie jest najlepsze BCAA stosowane przez sportowców, musimy zadać pytanie o to, czym tak właściwie jest owo BCAA, co kryje się za tym skrótem? To nic innego jak aminokwasy rozgałęzione, stosowane bardzo często przez sportowców dla zwiększenia efektów treningów sportowych. Mowa głównie o tych, którzy budują masę mięśniową, aczkolwiek nie tylko. Aminokwasy BCAA to trzy główne elementy spośród wszystkich dziewięciu składających się na grupę aminokwasów egzogennych, czyli takich, których ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, ale należy je dostarczyć z zewnątrz. Mowa jest w tym miejscu o:

  • walinie,
  • leucynie,
  • izoleucynie.

Te trzy aminokwasy są niezbędne w ludzkim organizmie, a w sposób szczególny w organizmie osoby trenującej.

Działanie BCAA

BCAA co to jest? Wiemy już, ale trzeba nam również wiedzieć, jakie efekty możemy uzyskać dzięki ich stosowaniu. To bardzo ważny, to kluczowy aspekt, który może nas skłonić do sięgnięcia po tenże jakże skuteczny suplement diety dla sportowców. Przede wszystkim będziemy mówili o wydatnym wspomaganiu budowania masy mięśniowej, co jest głównym zadaniem działania tego suplementu. Należy również wspomnieć o działaniu przeciwstawnym, a działaniu anabolicznym, czyli przeciwdziałającym procesom rozpadu tkanki mięśniowej. To jeszcze nie wszystko, o czym należy wiedzieć. Mówiąc bowiem o efektach działania suplementu, będziemy chcieli wskazać także na zwiększanie wytrzymałości mięśniowej, będziemy chcieli wskazać na redukcję tkanki tłuszczowej, na pomoc w rzeźbieniu mięśni, wpływ na aktywność neuroprzekaźników oraz na hamowanie procesów odczuwania bólu. Jak więc widać, mowa jest o działaniu wszechstronnym, o działaniu wielokierunkowym.

Przyjmowanie BCAA

Wiemy czym jest owa odżywka, jakie efekty możemy dzięki jej stosowaniu uzyskać, ale jednocześnie też musimy zapytać o to, jak powinno wyglądać dawkowanie BCAA? To bardzo istotny aspekt, o którym nie możemy nie wspomnieć. Należy przyjmować od 0,5 do 1 grama na 10kg masy ciała. Taka jest ogólna zasada, której warto się trzymać. Jeśli mowa jest o dniach treningowych, to odżywkę należy przyjąć zarówno przed treningiem jak i po jego zakończeniu, z tym że po wysiłku należy odczekać około 15 minut.

W sklepach ze sportowymi odżywkami mamy do czynienia z obecnością bardzo różnych odżywek, mamy do czynienia z obecnością BCAA różnych producentów, co należy mieć na uwadze. Często powstaje pytanie, gdzie znajdziemy najlepsze BCAA, aczkolwiek w tym względzie dobrze jest poradzić się sprzedawców w sklepie z odżywkami. Tak naprawdę bowiem w sieci możemy zetknąć się z wieloma różnymi opiniami i tezami, aczkolwiek nie wszystkie one mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jedno jest pewne w tym względzie. Jeśli chodzi o odżywkę BCAA, jeśli chodzi o aminokwasy rozgałęzione to na pewno jest to jeden z bardziej skutecznych suplementów diety dla sportowców i zarazem również jest to jeden z tych bezpieczniejszych dla ich zdrowia, co jest bardzo ważne.