„Nie dźwigaj tyle, bo dostaniesz przepukliny” – jak często słyszeliście te słowa? Zapewne rzadko kiedy braliście je na poważnie, podobnie jak popularny zwrot, że od siadania na zimnym dostanie się wilka. Jednak w przypadku przepukliny nasz mamy czy babcie miały dużo racji. Jak możemy nabawić się tej dolegliwości? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

Czym jest przepuklina?

Każdy narząd, jego elementy oraz tkanki tłuszczowe mają swoje miejsce w naszym organizmie. Czasami jednak zdarza się, że narządy czy tkanki wydostają się z jamy ciała przez otwory lub tzw. słabe punkty w otaczających je mięśniach lub tkance łącznej, czyli powięzi. To właśnie nazywamy przepukliną. Bez problemu możemy ją zobaczyć i wyczuć pod palcami. Jeśli się pojawi, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Czasami jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne.

Co może być przyczyną przepukliny?

Wśród rodzajów przepukliny możemy wymienić m. in. pachwinową, pępkową, brzuszną, udową czy okołoprzeyłykową. Istnieje podział na przepukliny zewnętrzne oraz wewnętrzne. We wszystkich tych przypadkach przepuklina powstaje w wyniku połączenia nacisku oraz otwarcia lub osłabienia mięśnia albo powięzi. „Czasami zdarza się, że mięśnie mogą być osłabione już przy narodzinach. Zwykle jednak do osłabienia mięśnia dochodzi znacznie później. Jest to wynik nieodpowiedniego odżywiania się, palenia papierosów czy nadwyrężania się” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl. Wpływ na powstanie przepukliny może mieć wszystko, co prowadzi do nacisku w okolicach brzucha. Głównym winowajcą jest więc otyłość, podnoszenie ciężarów, biegunka lub zatwardzenia, a także kaszel czy kichanie.

Objawy przepukliny

Jeśli chodzi o objawy przepukliny, wszystko zależy od rodzaju schorzenia. W każdym przypadku mamy do czynienia z uwypukleniem, które może się powiększać przez długi czas lub pojawia się nagle, np. w wyniku podnoszenia ciężarów. Uwypuklenie to może powodować ból lub pieczenie. Może też prowadzić do zaburzenia w funkcjonowaniu chorego narządu. W przypadku przepukliny pachwinowej, ból nie jest regułą. Czasami zdarza się opuchlizna i poczucie ciężkości w okolicy krocza. Objawy te mogą ustąpić, gdy się położymy, dlatego często bagatelizujemy problem. Przepuklina może się również objawiać mdłościami i wymiotami.

Jak leczyć przepuklinę?

W przypadku przepukliny pachwinowej praktycznie zawsze wskazana jest operacja. Ten typ przepukliny nie goi się samoistnie. Można ją zoperować klasycznie lub laparoskopowo. Również przepuklina brzuszna może być leczona operacyjnie. Kiedy jednak istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do operacji, stosuje się specjalne pasy przepuklinowe.

Nie we wszystkich przypadkach wskazane jest leczenie operacyjne. Możliwe jest również leczenie nieinwazyjne, np. farmakologiczne, które wykorzystuje się w ostrym etapie choroby. Gdy dolegliwości ustępują wykorzystywana jest fizykoterapia lub masaż leczniczy. Po ustąpieniu objawów można też stosować gorsety lub kołnierze ortopedyczne.

Trzeba jednak pamiętać, że przepuklina może nawracać, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Unikajmy palenia, podnoszenia ciężarów i utrzymujmy prawidłową wagę.