Wybór perfum nie zawsze jest taki prosty. Bardzo trudno znaleźć ten jeden uniwersalny zapach, z którym będziemy czuli się dobrze zarówno w zimowy, mroźny dzień, jak i upalnym latem. Na co warto zwrócić uwagę, jeżeli wybieramy perfumy dla siebie? Czy warto kierować się tylko marką? Jak w ogóle testować zapach kolejnych produktów?

1. Nie próbuj więcej, niż kilku na raz

2. Marka nie zawsze jest najważniejsza

3. Wybieraj powoli i bez pośpiechu

Nie próbuj więcej, niż kilku na raz

Ponieważ na rynku mamy do wyboru wiele zapachów, w dodatku podzielonych jeszcze pomiędzy wody toaletowe, perfumowane i faktyczne perfumy, zdecydowanie się na jeden czy dwa produkty może przysporzyć nam kłopotu. Jeżeli jesteśmy na etapie poszukiwania marki, która będzie z nami na co dzień, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, gdy wybieramy się do sklepu, nie możemy sami pachnieć jakimś innym zapachem – zaburzy to nasze powonienie i możemy się bardzo zaskoczyć, jeżeli kupimy perfumy w takiej sytuacji. Dobrym pomysłem jest również testowanie ograniczonej ilości produktów na raz. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie mieszają się one i że będziemy w stanie zauważyć różnicę.

Marka nie zawsze jest najważniejsza

Markowe rzeczy słusznie kojarzą nam się z pewną jakością i dbałością wykonania. Zapachy z tzw. górnej półki również wpasowują się w taki tok myślenia. Nie oznacza to jednak, że nie warto szukać wśród produktów tańszych lub mniej popularnych – czasem mogą nam się spodobać naprawdę niepozorne rzeczy, co do których nigdy byśmy się nie spodziewali, że mogą dawać tak przyjemny, niecodzienny, a czasem także inspirujący nas zapach.

Wybieraj powoli i bez pośpiechu

Perfumy zwykle składają się z trzech nut, z których każda jest uwalniana stopniowo, jedna po drugiej. W momencie testowania zapachów w perfumerii zwykle mamy okazję poczuć tylko tę pierwszą – nutę głowy. Utrzymuje się ona przez około 30 minut i może być bardzo odmienna od nuty serca i bazy, które następują po niej. Dlatego jeżeli nie jesteśmy zdecydowani, nie powinniśmy się spieszyć z wyborem, a dać perfumom dość czasu, by mogły w pełni wybrzmieć na naszym nadgarstku. Korzystanie z klasycznego papierka do testowania zapachów może nie dać miarodajnych wyników. Dopiero po około 2 godzinach będziemy w stanie zapoznać się z całą gamą zawartą w konkretnym produkcie i dopiero wtedy powinniśmy podjąć decyzję o zakupie perfum – dzięki temu dokonamy dobrego, rzetelnego wyboru, z którym będziemy się dobrze czuć.