Żyły powierzchniowe nóg są strukturami odpowiedzialnymi za odprowadzanie „zużytej” krwi z zewnętrznych tkanek jak skóra i podściółka tłuszczowa. Droga, którą musi pokonać krew żylna z nóg do serca jest długa, a transport jest utrudniony przez siły grawitacji.

Aby żyły mogły wydajnie odprowadzać krew muszą mieć elastyczne, odporne na rozciągane ściany i prawidłowo funkcjonujące zastawki zapobiegające cofaniu się krwi. Gdy struktura żył zostanie zaburzona np. w wyniku uszkodzenia zastawek czy zwiększenia ich światła zaczynają się problemy z krążeniem powierzchniowym.

Początkowe objawy wskazujące na problemy z żyłami powierzchniowymi mogą wyglądać niewinnie przez co je ignorujemy. Jednak, gdy szybko nie podejmiemy działania ich stan się pogorszy prowadząc do pojawienia się żylaków czy zapalenia żył powierzchniowych.

Po całym dniu przy biurku nogi są opuchnięte i ciężkie

Uczucie ciężkich nóg i obrzęk występujące po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji jest jednym z typowych objawów wskazujących na problemy z krążeniem w nogach. Wysiłek fizyczny angażujący mięśnie nóg jest ważnym elementem wspomagającym transport krwi przez żyły powierzchniowe. Skurcze mięśni łydek powstające w trakcie ruchu wywołują nacisk na naczynia krwionośne w ten sposób „pompując” krew. Mechanizm ten nazywamy pompą mięśniową. Gdy zbyt długo przebywamy  bezruchu, siedzimy czy stoimy, krew transportowana jest wolniej, co prowadzi do zastojów. Nacisk krwi na ściany żył powoduje wysięk płynu do tkanek co obserwujemy w postaci obrzęku. Ciśnienie gromadzącej się krwi powoduje coraz większe poszerzanie się żył, a gdy nie zareagujemy doprowadzi do powstania żylaków.

Pojawiają się zasinienia skóry np. w okolicy kostek

Gdy na nogach pojawiają się zasinienia, a nawet siniaki może to wskazywać na problem z żyłami powierzchniowymi. Przez zaburzenie transportu krwi  gromadzi się ona w naczyniach krwionośnych mogą powodować ich pęknięcia i podskórne wylewy widoczne w postaci zasinień. Problem ten występuje najczęściej w przypadkach, gdy ściany naszych żył są osłabione np. poprzez niedobory witaminy C lub mają zaburzoną elastyczność.

Co robić, gdy zaobserwujemy pierwsze symptomy problemów z żyłami powierzchniowymi?

Gdy obserwujemy u siebie objawy mogące wskazywać na problemy z krążeniem w nogach musimy jak najszybciej zareagować. Podjęcie odpowiednich działań może pomóc opóźnić rozwój chorób żył powierzchniowych. Chcąc usprawnić krążenie przede wszystkim musimy zacząć częściej się ruszać. Wybierajmy czynności aktywizujące mięsnie łydek jak chodzenie, jazda na rowerze czy bieganie. Dzięki ruchowi umożliwimy prawidłowe działanie pompy mięśniowej i usprawnimy przepływ krwi. Aby poprawić mikrokrążenie możemy też sięgnąć po uciskową odzież jak rajstopy czy podkolanówki. Ułatwiają one przepływ krwi żylnej na zasadzie podobnej do pompy mięśniowe – uciskają naczynia krwionośne. W przypadku opuchniętych i ciężkich nóg warto też sięgnąć np. po żel Lioton®1000. Aplikowany w miejscu obrzęku żel przyniesie przyjemne uczucie chłodzenia, zmniejszy stan zapalny i usprawni mikrokrążenie.