Płyn do soczewek zapewnia właściwą pielęgnację i higienę szkieł kontaktowych. Oczyszcza on soczewki z wszelkich zanieczyszczeń i osadów białkowych, a także odpowiednio je nawilża, aby zmniejszyć uczucie suchości oka. Płyny pielęgnacyjne stosuje się do soczewek miesięcznych, tygodniowych, kwartalnych i rocznych.
Płyny do soczewek kontaktowych – rodzaje
Płyny do soczewek dzieli się, przede wszystkim, ze względu na rodzaj szkieł kontaktowych. Wyróżnia się preparaty do pielęgnacji soczewek twardych oraz miękkich. Płyny należy stosować osobno do każdego rodzaju soczewek, ponieważ w innym wypadku, mogą ulec zniszczeniu. Szkła kontaktowe Ultraflex można również czyścić preparatami jednostopniowymi (pielęgnującymi, dezynfekującymi i czyszczącymi) lub wielostopniowymi. Dzielą się one na dwa oddzielne płyny: pielęgnacyjny oraz dezynfekujący.
Płyn wielofunkcyjny jednocześnie odkaża, czyści i spłukuje soczewki. Wśród preparatów do pielęgnacji szkieł kontaktowych rozróżnia się płyny oksydacyjne, żelowe lub enzymatyczne, które bardzo skutecznie usuwają osady białkowe i tłuszczowe z powierzchni soczewek, a także zapobiegają ich powstawaniu.
Jak dobrać odpowiedni płyn do soczewek?
Preparaty do pielęgnacji soczewek kontaktowych podzielone są, przede wszystkim, na rodzaj szkła i to powinno stanowić pierwsze kryterium przy ich wyborze. Zastosowanie płynu do szkieł twardych na miękkie soczewki może uszkodzić jej delikatny hydrożelowy czy silikonowo-hydrożelowy materiał. W przypadku wątpliwości zawsze można poprosić o poradę okulistę na pierwszej wizycie z doborem soczewek. Twarde szkła kontaktowe najlepiej czyścić w dwustopniowych płynach. Preparaty jednostopniowe lepiej sprawdzają się do soczewek miękkich. Osoby, które cierpią na zespół suchego oka lub mają wrażliwe oczy, mogą stosować płyny oksydacyjne, które nie zawierają w sobie żadnych substancji chemicznych, które mogłyby podrażnić gałki oczne.
Jak używać płyn do soczewek?
Dwóch różnych płynów do soczewek nie należy ze sobą mieszać, gdyż może to wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Nie używa się przeterminowanych preparatów pielęgnacyjnych, dlatego trzeba zawsze pamiętać o sprawdzaniu daty ważności na ich opakowaniu. Zakończenia opakowania płynu nie należy dotykać dłonią. Dzięki temu zapobiegnie się ryzyku dostania do jego środka zarazków i zanieczyszczeń. Po każdym użyciu płynu należy szczelnie zamknąć preparat.
No comments