Przebywanie w miejscach silnie nasłonecznionych może wywołać u człowieka nieprzyjemne skutki z porażeniem słonecznym włącznie. Należy więc zachować ostrożność i zabezpieczyć się przed przegrzaniem organizmu. Przede wszystkim należy chronić głowę, zasłaniając ją nakryciem głowy. Należy także nosić przewiewne ubrania i często nawadniać organizm.

Czym osłonić głowę przed nadmiernym słońcem?

Bardzo prostym sposobem chronienia głowy przed upalnymi promieniami słonecznymi jest jej zakrycie czymś przewiewnym lub schronić się w cieniu. Spośród nakryć głowy można wybierać do woli. Jest ich  bardzo dużo w różnych typach i fasonach, np.:

kapelusz na lato,

– czapka z daszkiem,

– chusta,

– arafatka,

– parasol na opasce itp.

Ważne, by postawić na pierwszym miejscu swoje bezpieczeństwo podczas upałów. Najbardziej wrażliwe na gorące słońce są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze. Bezwzględnie zatem muszą one ochraniać swoje głowy, ale pozostali również powinni tak czynić dla własnego dobra.

Jakie nakrycie głowy wybrać dla dziecka?

Najprościej jest założyć dziecku kapelusik. Dobrze, gdy kapelusz ma troczki, które zawiązuje się pod brodą malca, by nakrycie głowy nie zostało ściągnięte przez dziecko lub wiatr.

Jeżeli chcemy dziecku założyć na głowę chustę, warto zakrywać nią także płatki uszu, by nie zostały zbyt mocno przypalone słońcem. Są wersje chusteczek na głowę dla dzieci z doszytymi daszkami, dającymi cień przynajmniej na oczy.

Przy kapeluszu zaś daszek w postaci ronda daje cień naokoło głowy. W cieniu są oczy i nos oraz uszy i kark. Letnie kapelusze dla dzieci są przewiewne, czyli dają chłód, jednocześnie nie przepuszczają promieni słonecznych.

Mama w kapeluszu – szyk i elegancja

Modne letnie kapelusze dla kobiet mają wiele fasonów. Ich ronda są duże, średnie lub małe. Jedne ronda są proste, inne falowane. Różnorodna kolorystyka i modele pozwalają każdej mamie wyglądać niepowtarzalnie i pięknie. 

Kapelusze odmładzają i dodają kobiecości każdej pani. To typowe nakrycie głowy przewijało się przez wiele wieków wśród ludzi zamożnych. 

Gdy nadeszła moda na czapki z daszkiem w XX wieku, w kapeluszach nadal wiernie chodziły przeważnie tylko starsze panie i starsi panowie. Obecnie znów kapelusze przeżywają swój rozkwit.

Oprócz tego, że upiększają głowę kobiety, nadają jej sylwetce seksapilu oraz co najważniejsze, chronią głowę przed nadmiernym słońcem. Trzeba także wspomnieć, iż fason kapeluszy można łatwo dopasować do pozostałej części garderoby.

Eleganckie kapelusze na letni sezon pasują zarówno do sukienek, spódniczek, jak i krótkich spodenek, czy obcisłych legginsów i długich spodni. Do szpilek, klapek, sandałków i trampek itd. 

Jakie nakrycie głowy dla taty?

W przypadku kapeluszy dla mężczyzn również o nim prawie zapomniano pod koniec XX wieku. Obecnie jednak coraz częściej młodzi panowie stroją się w kapelusze.

Męskie kapelusze, które nie tylko chronią przed słońcem, ale są także przewiewne, zyskały na popularności ostatnimi czasy. Chronienie głowy na plaży letnim kapeluszem to demonstrowanie odpowiedzialności za własne zdrowie.

O czym pamiętać przebywając na słońcu?

Oprócz zasłaniania głowy przed słońcem ważne jest, aby pamiętać o nawadnianiu organizmu. To nie tylko picie wody i rozcieńczonych soków owocowych lub warzywnych. Warto także przebywać w okolicach zbiorników wodnych i korzystać z kąpieli ochładzających.

Odpoczywanie w cieniu z widokiem na jezioro, rzekę, morze, daje dużo wytchnienia od upału. Wilgotne powietrze wpływa na lżejsze oddychanie oraz nawilżenie gardła. Szukać należy także cienia pod drzewami oraz za parawanami itp.

W czasie bardzo dużych upałów należy zastosować się do stylu życia, jaki prowadzą np. Włosi. W południe unikają słońca, chowają się w klimatyzowanych pomieszczeniach i decydują się na małą drzemkę. Organizm regeneruje się i odpoczywa od najsilniejszego południowego nasłonecznienia.

Jeżeli jednak musimy przemieszczać się po dworze nawet wówczas, gdyż wielki żar leje się z nieba, zawsze zakładajmy nakrycie głowy. Ważne, by było przewiewne i ochraniało nie tylko czubek głowy, ale także nasze ramiona, kark i twarz.