Styl skandynawski sławę zyskał prawie ponad 100 lat temu i do tej pory, choć ewoluował, zachwyca kolejne pokolenia. Stał się tak powszechny, że mało kto zadaje sobie pytanie; jakie były początki ogólnie pojętego stylu skandynawskiego. A przyznać trzeba, że jest o czym opowiadać, jego twórcy to śmietanka światowego designu.

Kim był protoplasta stylu skandynawskiego?

Urodzony w 1857 roku w Sztokholmie malarz Carl Larsson rozpropagował skandynawskie wnętrza pełne światła i kolorów uwieczniając je na swoich obrazach. Choć w swoim rodzinnym kraju nie zdobył uznania, to dopiero przenosząc się do Francji, gdzie poza Paryżem dołączył do skandynawskiej społeczności artystów, jego dzieła zaczęły być doceniane. Na swoich obrazach uwieczniał wnętrza swojego domu. Pełne spokoju, światła i harmonii. Właśnie dzięki jego dziełom świat zachwycił się klimatem, jaki panuje w domach w niezdefiniowanym jeszcze stylu skandynawskim.

Blomsterfönstret, Carl Larsson

Jakie kraje zapoczątkowały styl skandynawski?

Minimalistyczny styl skandynawskiego wzornictwa pojawił się w latach trzydziestych w pięciu krajach nordyckich: Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. I był odpowiedzią na sytuację gospodarczą i ekonomiczną w tych pięciu Państwach. Termin „skandynawski design” wywodzi się z pokazu projektowego o tej samej nazwie, który odbywał podróże po Stanach

Zjednoczonych i Kanadzie w latach 1954-1957.

Promował uproszczone sposoby życia i prezentował różne prace projektantów skandynawskich. Minimalistyczna filozofia podkreślała czyste linie i proste projekty inspirowane naturą i klimatem, aby stworzyć nordycki styl. Promował piękne projekty i jakość, zrównoważone produkty, które były przystępne cenowo i łatwo dostępne dla ludzi we wszystkich dziedzinach życia. Wystawy prezentujące skandynawski design w latach 50. XX wieku odegrały ważną rolę na wpływ tych zasad projektowania w Europie i Ameryce Północnej.

Złoty wiek skandynawskiego designu

W złotym wieku skandynawskiego wzornictwa od lat 1930 do 1970 , było wielu wybitnych projektantów mebli, którzy mieli ogromny wpływ na filozofię i styl projektowania. Znani jako twórcy skandynawskiej filozofii i stylu, ich wpływ na współczesne wzornictwo jest nadal widoczny. Znakomici skandynawscy projektanci, którzy przepisali historię swoimi innowacyjnymi projektami, to Alvar Aalto, Poul Henningsen, ArneJacobsen, Borge Mogensen, Verner Panton, Han0s J. Wegner i Maija Isola.

Jeśli wpadnie ci w rękę książka o skandynawskim lub nordyckim designie i architekturze, to z pewnością natkniesz się na te nazwiska.

„Zainteresowanie stylem skandynawskim wzrosło dzięki nowej fali kreatywnej energii od młodych skandynawskich projektantów” – mówi Nina Bruun, projektantka i programistka Muuto. „Ich projekty są nowatorskie, a jednocześnie kontynuują tradycje skandynawskie: funkcjonalne, uczciwe i produkowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości i kunsztu, w połączeniu z egalitarnym celem przystępności.”

Artykuł został opracowany przez zespół blog.mirjan24.pl