Glinka bentonitowa – czy warto ją stosować?

Bentonit to skała o silnych właściwościach absorpcyjnych, działa również przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Czy te właściwości możemy wykorzystać, dbając o urodę oraz o kondycję naszego organizmu? Sprawdźmy.

Właściwości absorpcyjne bentonitu znają doskonale opiekunowie kotów domowych – bentonit jest bowiem wciąż jednym z najpopularniejszych surowców do wyrobu kociego żwirku higienicznego. Oprócz tego bentonit stosowany jest do oczyszczania wód i gleby z metali ciężkich, jak również w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym jako substancja przeciwzbrylająca. Znajduje ostatnio także inne zastosowania – w kosmetyce oraz jako bentonit – suplement diety. Czy słusznie?

Bentonit w kosmetyce – maseczki i… płukanka do zębów

Bentonit jest minerałem, który docenią osoby borykające się z problemami cery tłustej i mieszanej, trądzikowej, a nawet atopowej. Maseczka z glinki bentonitowej ma właściwości regulujące wydzielanie sebum, antybakteryjne, oczyszczające, łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia.

  • Domowa maseczka z bentonitu

Aby wykonać domową maseczkę, należy rozrobić łyżkę glinki w niewielkiej ilości wody – pasta musi być gęsta, aby trzymała się na twarzy. Maseczkę należy pozostawić na skórze twarzy, szyi i dekoltu na 20 minut, a następnie spłukać letnią wodą.

  • Specyfik na rany i ukąszenia owadów

Podobna pasta pomoże złagodzić odczyny alergiczne na skórze, w tym te związane z ukąszeniami owadów. Glinka nałożona na miejsce po ukąszeniu złagodzi świąd i zmniejszy odczyn alergiczny. Ponadto glinka bentonitowa przyspiesza gojenie się niewielkich ran. Pastę z glinki należy pozostawić na chorym miejscu na dwie godziny, najlepiej przykrytą gazą.

  • W domowym SPA

Bentonit to surowiec wykorzystywany również w centrach spa do kąpieli leczniczych. Taką kąpiel można przygotować we własnej wannie samodzielnie, dodając do wody ok. pół szklanki glinki. Po trwającej ok. 15 minut kąpieli należy spłukać resztki glinki pod prysznicem. Kąpiel w glince ma działanie oczyszczające i wygładzające skórę.

  • Płukanka do zębów

Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne glinki bentonitowej sprawdzą się także w pielęgnacji jamy ustnej. Płukanka przygotowana z połowy łyżeczki glinki wsypanej do szklanki wody przeciwdziała próchnicy, reguluje poziom pH w ustach, łagodzi stany zapalne dziąseł. Na bazie glinki i sody oczyszczonej można też przygotować znakomitą domową pastę do zębów.

Bentonit – suplement diety – czy warto go stosować?

Glinka bentonitowa ma sprawdzone właściwości kosmetyczne. Niektórzy jednak pokusili się o wykorzystanie właściwości bentonitu również w kuracjach wewnętrznych. W tym przypadku jednak warto zachować szczególną ostrożność. Choć niejeden portal czy blog będzie zachęcał do kuracji oczyszczającej bądź odchudzającej polegającej na piciu glinki, warto uważać na takie kuracje, gdyż w większości przypadków ich skuteczność nie jest poparta żadnymi badaniami, a bywa i tak, że nieświadomie możemy wręcz popsuć sobie zdrowie.

Uważaj z detoksem!

Bentonit co prawda pochłania metale ciężkie z wody czy z gleby, lecz nie wykazuje równoważnego działania w organizmie człowieka – nie może być więc polecany do spożywania w ramach detoksykacji. Nie potwierdzono również odchudzających właściwości kuracji bentonitem. Co więcej, spożywanie zawiesiny sporządzonej z glinki przez dłuższy czas może wywoływać biegunki lub zaparcia.

Czy są więc sytuacje, w których warto stosować kurację glinką bentonitową? Substancja ta może niwelować skutki zakażenia aflatoksynami (substancjami wydzielanymi przez grzyby i pleśnie, obecnymi np. w nadpsutej żywności), a także łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego typu C. Zalecana wówczas dawka to ½–1 łyżeczki glinki na szklankę wody. Ale pamiętaj, aby najpierw skonsultować to z lekarzem!

Bentonit – zachowaj środki ostrożności

Glinkę bentonitową można pić wyłącznie przy zastosowaniu się do kilku istotnych zaleceń. Przede wszystkim nie można przekraczać zalecanej dawki. Należy także trzymać się określonych pór przyjmowania glinki. Ponieważ bentonit upośledza wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia, jak również wielu leków, glinkę można pić co najmniej na godzinę przed przyjęciem leku lub zjedzeniem posiłku bądź też dwie godziny po.

Ponadto po zakończeniu kuracji glinką należy przyjmować probiotyki, aby uzupełnić florę bakteryjną jelit – pamiętajmy, że glinka jest bakteriobójcza, a więc zabija nie tylko złe, ale i dobre bakterie. Pamiętajmy również, że przekraczanie zalecanej dziennej dawki glinki może skutkować problemami trawiennymi oraz niedoborami witamin i minerałów, takich jak magnez, potas, witaminy z grupy B, witamina K.