Otworzenie własnego gabinetu rehabilitacji jest marzeniem wielu studentów tego kierunku. Obecnie powstaje coraz więcej tego typu placówek prywatnych, głównie ze względu na duże zapotrzebowanie. Siedzący tryb życia i starzejące się społeczeństwo sprawiają, że na rehabilitację uczęszcza coraz więcej osób, nie tylko po urazach czy operacjach. Postęp medycyny sprawiał, że środowiska medyczne zauważyły, że rehabilitacja ma znaczny wpływ także jako wsparcie leczenie farmakologicznego i operacyjnego.

Jednak otworzenie władnego gabinetu, podobnie jak każdego gabinetu medycznego, wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Konieczne jest spełnienie szeregu wymogów zarówno dotyczących wyglądu i wykończenia samego pomieszczenia, jak i sprzętu do rehabilitacji, w tym głównie stołu i łóżka do masażu. Cały niezbędny sprzęt gwarantuje wyłącznie sprawdzony i profesjonalny sklep medyczny. Warto również zwrócić uwagę na to, że im więcej powstaje gabinetów, tym większy następuje rozwój na rynku sprzętu.

Podstawowy sprzęt do rehabilitacji – łóżko do masażu, stół rehabilitacyjny

Sprzęt rehabilitacyjny, w porównaniu z wyposażeniem gabinetów lekarskich jest stosunkowo tani. Zwiększanie ilości sprzętu, kupowanie nowych elementów wyposażenia, pozwala na zwiększanie ilości świadczonych usług. Tym, co jako pierwsze powinno pojawić się w gabinecie rehabilitacyjnym, jest łóżko do masażu i stół do rehabilitacji. Bardzo często kupowanym wyposażeniem jest także sprzęt do terapii ultradźwiękowej, materace, rotory, drabinki, lampy, czyli wszystko to, co jet wymagana, aby dany gabinet mógł być nazywany gabinetem rehabilitacyjnym. Obecność tych sprzętów jest również brana pod uwagę podczas przydzielana dofinansowania z NFZ. Placówka otrzymuje punkty za wyposażenie, które jest zgodne z prawnymi regulacjami dotyczącymi rehabilitacji. Im więcej profesjonalnych elementów wyposażenia, tym więcej punktów można otrzymać i co za tym idzie zwiększyć dotacje. Dodatkowe punku można otrzymać za sprzęt do krioterapii, aparaty do elektroterapii i biostymulacji laserowej oraz wanny do masażu wirowego.

Koszty sprzętu do rehabilitacji

Wyposażenie gabinetu do rehabilitacji powinno odbywać się w certyfikowanym sklepie medycznym. Dostępne tam produkty są nie tylko w pełni sprawne, dobrze przygotowane do pracy, ale także są produktami od polskich producentów, co oznacza, że w przypadku jakichkolwiek problemów z działaniem stołów, czy łóżek, dostęp do serwisu i części zamiennych nie stanowi problemu. Ceny specjalistycznych aparatów wahają się w przedziale od kilku do nawet 30 tysięcy złotych. Nie warto jednak oszczędzać na jakości, ponieważ im bardziej solidne urządzenie, tym dłużej posłuży. Wielu rehabilitantów chcących otworzyć swój gabinet zastanawia się także nad tym, czy lepsze okażą się aparaty tak zwane „combi”, czy aparaty do osobnych terapii. Te pierwsze dają możliwości wykonywania różnych zabiegów z użyciem jednego urządzenia. Dostępne są aparaty, dzięki którym możliwe jest wykonywanie nawet 4 różnych terapii z użyciem jednego sprzętu, a jednocześnie służyć, niezależnie, do terapii dwóch pacjentów. Wybór najlepszego rozwiązania powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jakie usługi będzie oferować dany gabinet, i czy istnieje potrzeba sprzętów „combo”, które są droższe ad tych tradycyjnych. Ich niewątpliwą zaletą jest natomiast to, że dzięki wielofunkcyjności poszerzają możliwości zabiegowe, które z czasem można włączyć do oferty, a także oszczędzają miejsce w gabinecie.

Wymagania dotyczące gabinetu oraz jego wyposażenia

Stół do masażu i urządzenia do terapii to elementy obowiązkowe, jedna nie tylko one muszą spełniać odpowiednie wymogi. Również sam pokój przeznaczony pod rehabilitacje musi być przygotowany z uwzględnieniem wymagań przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Gabinet może się znajdować zarówno w budynku z przeznaczeniem leczniczym, czyli w szpitalu lub ośrodku zdrowia, ale w wyjątkowych sytuacjach, może się znajdować w budynku do tego nie przeznaczonym, pod warunkiem całkowitego wyodrębnienia ambulatorium od innych budynków. Biorąc to pod uwagę, dopuszcza się ulokowanie gabinetu rehabilitacji w lokalu mieszkalnym. Kształt i wielkość pomieszczenia muszą być odpowiednie do prawidłowego i swobodnego rozmieszczenia sprzętów, w tym stół rehabilitacyjny, który ma duże rozmiary i potrzebuje swobodnego dostępu ze wszystkich stron. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że meble do gabinetu muszą mieć atest sterylności, był łatwe w utrzymaniu odpowiedniego poziomu higieny i sterylności.

Podłogi muszą być wykonane z materiału, który umożliwia ich łatwą i dokładną dezynfekcję, często używa się do tego wykładziny korkowej. Ściany muszą być gładkie i zmywalne, a ich połączenie z podłogą wykonane w sposób, który umożliwia swobodne mycie i dezynfekcję. Należy również zadbać o odpowiednią szerokość drzwi, ponieważ część pacjentów będzie poruszała się na wózkach inwalidzkich. Zdecydowanie jednak najistotniejsze jest to, aby sprzęt do rehabilitacji kupowany był w profesjonalnym sklepie medycznym.