Freud i pseudonauka

Autor:
Frank Cioffi
Wydawnictwo:
WAM
Liczba stron:
436
Format:
15.5cm x 23cm, oprawa broszurowa
ISBN-13/EAN:
9788373185432
Rok wydania:
2010 r.
Cena: 71.00 zł
Cena rynkowa: 79.00 zł
Książka prawdopodobnie niedostępna

Frank Cioffi,  Freud i pseudonauka,  2010 r. : Niniejsza książka jest zbiorem esejów napisanych przez Franka Cioffiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych filozofów nauki i znawców psychoanalizy. W sposób wyczerpujący i bezstronny - a często złośliwy - przedstawia założenia psychoanalizy i dokonuje ich krytyki. Książka - jako całość - stanowi bardzo kompetentne i harmonijne wprowadzenie do podstawowych problemów związanych z relacją psychoanalizy do filozofii i metodologii nauki. Z przeprowadzonych analiz jasno wynika, że psychoanaliza nie jest nauką - jest natomiast pseudonauką, przyciągającą wielu wyznawców. Cioffi poddał szczegółowej analizie takie podstawowe pojęcia psychoanalityczne jak libido, przeniesienie i wczesny seksualizm. W rozdziale, którego tytuł zawarty jest w pytaniu: "Czy Freud był kłamcą?" przedstawiona została prawdziwa historia odkrycia kompleksu Edypa jako głównego źródła dolegliwości nerwicowych.
Cioffi obala stwierdzenia o wrogim przyjmowaniu idei Freuda, pokazując, że wbrew temu, co twierdził on sam, koncepcje psychoanalityczne nie spotykały się od początku z wrogim przyjęciem, i nie musiały torować sobie drogi do nauki w sposób wymagający pokonywania większych przeszkód i oporów, niż inne teorie, których twórcami byli inni autorzy. Zawarte w książce eseje można czytać w dowolnej kolejności, chociaż warto zacząć od rozdziału pierwszego, napisanego specjalnie do tej książki, a zatytułowanego ?Dlaczego wciąż spieramy się o Freuda?"
Książka Franka Cioffiego jest dziełem, po które sięgną zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy psychoanalizy. Zainteresuje ona psychologów, socjologów, pedagogów, filozofów, psychiatrów, teologów i wszystkich, którzy zetknęli się z psychoanalizą nie tylko jako techniką terapeutyczną, ale nurtem umysłowym, mającym silny wpływ na wiele dziedzin kultury i sztuki w XX wieku. Na polskim rynku nie ma żadnej pozycji, którą można by porównać z książką Cioffiego, zarówno pod względem doboru tematyki jak i celności argumentacji. Stanowi ona istotne i interesujące uzupełnienie gruntownej monografii Malcolma Macmillana ?Freud oceniony. Analiza krytyczna dzieła", która niedawno ukazała się w niniejszej serii.

Książki kupowane lub oglądane razem z pozycją "Freud i pseudonauka":







Newsletter
  
 

 

Starość czasem nadziei

Alessandro Pronzato

27.00 złLudzkość pokrywa się zmarszczkami, ma siwe włosy. Starość staje się zjawiskiem masowym. Autor ...

 

Teoria społecznego uczenia się.

Albert Bandura

19.00 zł

Książka prezentuje jedną z podstawowych koncepcji psychologicznych, wykorzystywanych bardzo ...




przejdź do: treści | menu | menu koszyka | wyszukiwarki

Moja torba
Książki:
brak
Wartość:
0 zł
Dopuszczalne formy płatności: MasterCard, Visa, Ecard


Pętla Czasu

Freud i pseudonauka, Cioffi Frank - księgarnia PętlaCzasu.pl