Nauka to nie zawsze najbardziej lubiana czynność wykonywana przez dzieci. Zazwyczaj postrzegana jest jako obowiązek czy nawet przymus. A co się dzieje, gdy wykorzystamy zabawę jako element nauki? To właśnie na rodzicach, szczególnie w początkowych etapach rozwoju, spoczywa obowiązek wspierania procesu nauczania, a badania wskazują, że to właśnie zabawa najefektywniej wprowadza dziecko w świat nauki.

Dlaczego warto wykorzystywać elementy zabawy?

Jak wiadomo zabawa jest jedną z najważniejszych aktywności w życiu dziecka, która pobudza do kreatywności, wyzwala emocje i angażuje je do działania. Zabawa jest szczególnie ważna u najmłodszych dzieci, które dopiero wkraczają w świat nauki. Zaletą zabawy jest to, że może ona przybierać różne formy, zatem daje nieograniczone możliwości wyboru odpowiedniego sposobu i rodzaju zabawy.

Ważnym jest, żeby w zabawie, a szczególnie tej z elementami nauki dać dziecku swobodę. Spontaniczność, swoboda myśli i odpowiednia przestrzeń kreatywności sprawią, że dziecko chętniej będzie brać w niej udział, a im większe zaangażowanie, tym większa chęć poznawania świata. Ciekawym sposobem na wspólną naukę jest zabawa w grupie, która uczy dziecko przede wszystkim współpracy i koleżeństwa, ale również zdrowej rywalizacji.

Wspólne poznawanie i odkrywanie świata

Podręcznikowa nauka geografii zazwyczaj jest nudna dla dziecka. Trudne do zapamiętania nazwy miejsc, rzek, jezior czy pasm górskich stają się problemem i barierą dla dziecka, które zostaje zniechęcone do dalszego poznawania świata. Najlepszym sposobem na naukę i jednocześnie oswajanie pociechy z nieznanymi zakątkami naszego kraju jest edykacyjna mapa Polski dla dzieci. Dziecko w łatwy sposób może poznać, gdzie leżą góry, jeziora czy największe miasta w Polsce.

Nauka polskiej geografii to podstawa i początek przygody, by wyruszyć w dalszą podróż odkrywania nieznanego świata. Dzięki wspólnej nauce na interaktywnej mapie najmłodsi dowiedzą się, gdzie płyną najdłuższe rzeki lub gdzie pojadą na wakacje nad morze. Mapa to nie tylko nauka i zabawa, to również ciekawy przewodnik, który oprowadzi nas po nieznanych zakątkach Polski. To również wspólne spędzanie czasu, które w dzisiejszym świecie smartfonów i dobie Internetu jest tak ważne. Angażując dziecko do wspólnej zabawy, nie tylko stajemy się jego nauczycielem, ale również przyjacielem.

3 kroki, by mądrze wspierać dziecko w nauce

Jako rodzic musisz zrozumieć, że każde dziecko uczy się w innym tempie i w inny sposób przyswaja wiedzę, dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem jest zaakceptowanie faktu, że maluch może potrzebować nieco więcej czasu, by przyswoić informację, niż na przykład synek koleżanki. Jeśli dziecko uczy się wolniej, wspieraj je, mówiąc, że jeśli jeszcze trochę poćwiczy, na pewno zapamięta nowe rzeczy. Pamiętaj, że nic tak nie demotywuje dziecka jak krytyka i nerwowa atmosfera.

Ostatnim krokiem jest wytłumaczenie zadania, które trzeba wykonać. Jeśli dziecko nie potrafi go wykonać, być może po prostu nie rozumie jego treści. Takie wsparcie jest szczególnie ważne na początku edukacji dziecka.