Drut kolczasty

Autor:
Hannah Arendt ,   Wystan Hugh Auden
Wydawnictwo:
SIC!
Liczba stron:
176
Format:
205 mm x 135 mm x 0 mm
ISBN-13/EAN:
9788362609031
Rok wydania:
2011 r.
Realizacja:
2-5 dni + wysyłka
Cena: 26.00 zł

Hannah Arendt,  Wystan Hugh Auden,  Drut kolczasty,  2011 r. : ?Drut kolczasty? to kolejna książka wydana w serii ?Biblioteka Kwartalnika KRONOS?. Sygnują ją nazwiska Hannah Arendt i Wystana Hugh Audena, którzy być może najgłębiej przemyśleli traumatyczne doświadczenia pierwszej połowy XX wieku i zrozumieli ich znaczenie dla kondycji człowieka ponowoczesnego. Hannah Arendt bardzo dobrze znana polskiemu czytelnikowi z takich dzieł jak ?Korzenie totalitaryzmu?, ?Eichmann w Jerozolimie? czy ?Kondycja ludzka?, ukazuje w tej książce trochę inne oblicze. Napisany przez nią w przededniu wojny esej ?Antysemityzm?, stanowiący centralną część książki ?Drut kolczasty?, traktuje o przyczynach i źródłach tytułowego zjawiska. Arendt z dociekliwością historyka i zrozumieniem filozofa, odkrywa przed czytelnikami kolejne warstwy tego problemu, który począwszy od Rewolucji Francuskiej narastał, aby ostatecznie znaleźć swoje zwieńczenie w wydarzeniach II wojny światowej. Drugą część książki stanowi znaczenie krótszy, ale niezwykle interesujący esej o ?Kondycji ludzkiej? Arendt wybitnego angielskiego poety Audena, autora wiersza, któremu ?Drut kolczasty? zawdzięcza swój tytuł. Oba teksty składają się na poruszający komentarz nad losem człowieka współczesnego nieustannie rozdartego między bolesną przeszłością, a wyzwaniami teraźniejszości.


Hannah Arendt (1906?1975) ? Niemka, Żydówka, apatryda, obywatelka USA. Jedna z najwybitniejszych filozofów polityki XX wieku, uczennica Heideggera i Jaspersa. Profesor New School for Social Research, autorka kilkunastu książek poświęconych filozofii polityki, z których najlepszą jest Kondycja ludzka (1958, wyd. pol. 1999), najsłynniejszą zaś ? Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła (1963, II wyd. pol. 2004).

W.H. Auden (1907?1973) ? poeta i pisarz angielski, przyjaciel Hannah Arendt. Po licencjacie w Oksfordzie spędził a gap-year w Berlinie. Wziął udział w wojnie domowej w Hiszpanii po stronie republikanów. Wydarzenie to na zawsze wyleczyło go z pokusy lewicowości. W 1939 roku wyjechał do USA, gdzie przez ponad trzydzieści lat żył w bliskim związku ze swoim studentem Chesterem Kallmanem. Tak zwany ?późny Auden? to poeta konserwatywny, pod pewnymi względami bliski chrześcijaństwu. Był wybitnym eseistą i librecistą (współpracował z Benjaminem Brittenem).

Książki kupowane lub oglądane razem z pozycją "Drut kolczasty":








Newsletter
  
 

 

Różne oblicza harcerstwa

Wojciech Śliwerski

44.00 złKsiążka dokumentuje moją wieloletnią współpracę z prasą harcerską oraz pracą dziennikarską ...

 

Gorzka rewolucja

Rana Mitter

54.00 zł

To pełna anegdot, intrygująca i wielce pouczająca historia współczesnych Chin.




przejdź do: treści | menu | menu koszyka | wyszukiwarki

Moja torba
Książki:
brak
Wartość:
0 zł
Dopuszczalne formy płatności: MasterCard, Visa, Ecard


Pętla Czasu

Drut kolczasty, Arendt Hannah - księgarnia PętlaCzasu.pl