W obrębie jamy ustnej wyróżnia się wiele chorób. Wśród nich pojawia się m.in. kserostomia. To uczucie nadmiernej suchości, które przyczynia się do dyskomfortu przez niemal całą dobę. Na czym dokładnie polega ta choroba i jak można skutecznie ją zwalczyć?
Czym jest kserostomia?
Kserostomia to stan nadmiernej suchości w ustach. Nie jest to jednak dolegliwość pojawiająca się tylko o poranku czy w nocy. Cechą charakterystyczną jest to, że występuje całą dobę. Czasami świadczy ona o innych problemach w organizmie, jak schorzenia ogólnoustrojowe. Po zauważeniu wspomnianych objawów wskazane jest więc wykonanie kompleksowych badań.
Co wpływa na suchość w jamie ustnej?
Nadmierna suchość w jamie ustnej może pojawiać się w związku z różnymi czynnikami. Wśród nich warto wyróżnić:
- zmiany hormonalne,
- przewlekły stres,
- niewłaściwą dietę,
- nałogi – zwłaszcza papierosy i alkohol,
- choroby ogólnoustrojowe,
- przyjmowanie niektórych leków.
Często kserostomia nie jest bardzo niepokojąca – może być np. skutkiem przyjmowania leków, wspomnianym w dołączonej ulotce. Jeśli jednak pojawia się bez wyraźnego powodu, warto wykonać odpowiednie badania.
Dlaczego warto leczyć kserostomię?
Kserostomia, zwłaszcza gdy jest nieleczona, może doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli trwa ona zbyt długo, dochodzi do wystąpienia stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Co więcej, pacjenci borykający się z suchością w jamie ustnej często chorują też na próchnicę i paradontozę.
W suchej jamie ustnej, w której brakuje śliny, częściej rozwija się też grzybica. Wynika to z faktu, że ślina eliminuje mikroorganizmy odpowiedzialne za powstawanie infekcji. Z tego powodu konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów kserostomii.
Leczenie suchości w jamie ustnej
Suchość w jamie ustnej można bardzo łatwo wyleczyć, eliminując jej przyczynę. Czasem wystarczy tylko zerwanie z nałogami czy delikatna zmiana diety. Na rynku znaleźć można jednak również gotowe preparaty stworzone z myślą o kserostomii. Świetnym wyborem jest np. spray na suchość w jamie ustnej, który wzmaga wydzielanie śliny. Takie właściwości mają też niektóre płyny do płukania ust czy gumy do żucia. Z takich produktów można korzystać w domu podczas codziennej higieny.
– Regularne stosowanie preparatów na kserostomię może pomóc pozbyć się problemu w zaledwie kilka tygodni. Takie produkty wykazują też działanie bakteriobójcze, dlatego pozwalają na zachowanie pełnej higieny jamy ustnej na co dzień – mówi specjalista z firmy SUNSTAR, oferującej różnego rodzaju preparaty do higieny jamy ustnej.
Leczenie kserostomii u dentysty
W sytuacji, gdy domowe preparaty zawodzą, dobrym pomysłem może być konsultacja ze stomatologiem. Warto zabrać do niego aktualne wyniki badań. Na ich podstawie lekarz może wskazać potencjalne przyczyny suchości w ustach i wprowadzić leczenie. Na rynku istnieją bowiem farmaceutyki stworzone z myślą o kserostomii. Bazują one przede wszystkim na pilokarpinie. To substancja, która pobudza działanie układu przywspółczulnego. O wprowadzeniu leczenia farmakologicznego musi jednak zdecydować lekarz, wystawiając receptę.
No comments