Opinie na temat kubeczków menstruacyjnych pośród polskich konsumentek są podzielone. Jednak w wielu krajach na świecie jest to powszechnie stosowana metoda higieniczna w czasie miesiączki Według producentów, jak również wielu użytkowniczek mogą one z powodzeniem zastąpić popularne podpaski lub tampony, a nawet być od nich lepsze. Teoretycznie Kubeczek Menstruacyjny możemy opróżniać co 4 do 12 godzin, z zależności od intensywności krwawienia. Jednak panie, które z nich korzystały mówią, że w praktyce wylewa się z niego zawartość dużo częściej. Problem pojawia się również jeśli chodzi o jego opróżnianie w miejscach publicznych, gdyż z każdym razem musimy go opłukać pod bieżącą wodą, więc musimy udać się do łazienki, która w kabinie posiada umywalkę, a tak jest najczęściej w tych dla niepełnosprawnych i rodzin.

Jakie zalety ma kubeczek menstruacyjny?

Przede wszystkim jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Kubeczek menstruacyjny może być używany wiele razy na przestrzeni lat, w związku z czym mimo ceny zakupu na poziomie kilkudziesięciu złotych szybko się zwraca. Jednocześnie nie generujemy odpadów w postaci zużytych podpasek i tamponów. Opróżnianie kubeczka co kilka godzin również wydaje się wygodną opcją. Jeśli więc szukamy nowoczesnego i komfortowego rozwiązania w czasie okresu to warto wybrać kubeczek menstruacyjny. Opinie na jego temat są w prawdzie urozmaicone, jednak nie możemy wypowiadać się na temat skuteczności, jeśli czegoś nie przetestowaliśmy na sobie.

Czy to rozwiązanie ma wyraźne wady?

Jak każde, bo przecież podpaska czy tampon też nie są idealne. Osoby wypowiadające się na temat kubeczków menstruacyjnych w sieci uważają, że przede wszystkim problematyczne bywa ich opróżnianie w miejscach publicznych. Opinie niektórych pań wspominają też o przeciekaniu, jednak jest to najprawdopodobniej spowodowane niewłaściwym dobraniem rozmiaru.

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Możemy kupić takie z niższego przedziału cenowego lub nieco droższe. Według producentów każdy powinien z powodzeniem spełniać swoją rolę przez co najmniej kilka lat przy właściwym użytkowaniu, czyszczeniu i przechowywaniu. Pośród polecanych kubeczków menstruacyjnych znajdziemy m.in. Perfect Cup. Decydując się na zakup kubeczka z pewnością warto poświęcić nieco czasu na to, aby odpowiednio dopasować rozmiar, gdyż jeśli nie będzie pasować, to wydane pieniądze będziemy musiały spisać na straty. Użyty kubeczek nie nadaje się do użytku przez inną osobę, więc nie możemy go zwrócić do sklepu czy komuś oddać. Istnieją specjalne strony internetowe poświęcone temu, aby krok po kroku dobrać właściwy rozmiar.