Jedną z najczęstszych przeszkód w samodzielnym wybraniu się na wakacje w egzotycznych zakątkach świata jest obawa przed problemami z kwestiami organizacyjnymi. W tym również z kwestiami logistycznymi, gdy docelowe miejsce podróży jest odległe geograficznie lub zwyczajnie trudno o połączenie bezpośrednie. Czy taka sytuacja skazuje podróżnego na konieczność udania się do stacjonarnego biura podróży?

Wyszukiwarki lotów

Okazuje się, ze tak zwany „zwykły turysta” ma do dyspozycji bardzo dobre narzędzia internetowe, dostępne praktycznie z dowolnego punktu na Ziemi. Mowa tutaj o wyszukiwarkach, choć od razu trzeba zastrzec, ze nie pierwszych z brzegu. W porównaniu z tymi, które tworzone są w oparciu o bazy prostych programów partnerskich. Zamiast nich, lepiej bazować na wyszukiwarkach dostarczanych przez firmy OTA (Online Travel Agency), które zazwyczaj mają do dyspozycji naprawdę spore listy dostępnych połączeń.

Część z nich, wzorem eSky, dodatkowo optymalizują warianty przesiadek – w zależności od potrzeb podróżnego według ceny, bądź na podstawie czasu pomiędzy lotniskiem startowym, a końcowym. Co ciekawe, nie ma znaczenia, z jakich linii się skorzysta. Lufthansa, Qatar Airways, Emirates, Enter Air, czy dziesiątki, a nawet setki innych – system korzysta z bazy uwzględniającej większość z nich. I to bez względu na to, czy same linie ze sobą nawzajem współpracują, czy też nie.

Jest to o tyle wygodne, że czasem może się okazać, że kosztem bardzo niewielkiej zwłoki, na przykład nie przekraczającej jednej godziny, można odbyć całkiem długa podróż za znacząco niższa cenę.

Zabezpieczenie podróży

W tak długich podróżach, zawsze warto upewnić się, czy posiadamy plan awaryjny na wypadek problemów w trakcie przelotów. Przykładowo niekorzystna pogoda potrafi opóźnić dotarcie na miejsce przesiadkowe, to zaś może być istotnym problemem. Aby uniknąć takich sytuacji, warto planować przesiadki w taki sposób, aby zachować bezpieczny margines czasu – nawet jeśli obawiamy się chwili wynudzenia na samym lotnisku w razie punktualnego dotarcia na miejsce.

Warto jednak zainteresować się również różnymi formami ubezpieczeń podróżnych oraz usług i gwarancji chroniących podróżnych w przypadku.

Część biur podróży działających jako OTA proponuje swoim klientom cały zestaw opcji dodatkowych, od opcjonalnego ubezpieczenia pozwalającego uzyskać odszkodowanie, po możliwość szukania połączeń alternatywnych w razie sytuacji, gdy któreś z nich wypadnie z tablicy odlotów. Warto przed wyborem portalu, z którego się korzysta przy wyborze usług sprawdzić, jak sytuacja wygląda w przypadku konkretnego wyboru.

Kiedy przesiadki sprawdzą się najlepiej?

Nawet najbardziej znane linie lotnicze, jak Wizz Air, British Airways, Delta Airlines, Lufthansa, czy też Air France nie latają wszędzie. Czasem liczba przewoźników jest mocno ograniczona, co sprawia, że lot wybierając lot bezpośredni trudniej trafić na okazję cenową. Tymczasem przesiadki pozwalają zyskać w tym zakresie całkiem sporo. Tym więcej, im dłuższy jest lot docelowy.