Zastanawiałeś się kiedyś jak to się dzieje, że w naszych nerkach czasem pojawiają się kamienie? Z grubsza rzecz ujmując, można powiedzieć że są one skutkiem ubocznym tego co jemy. Nasza codzienna dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu – również na to jakie choroby się w nim rozwijają. Sprawdź, czy to co jesz nie przyczynia się do rozwoju tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Kamienie – skąd się biorą w naszych nerkach?

Przyczyny powstawania kamieni nerkowych mogą być różne. Do najpopularniejszych z nich należą:

– zła dieta
– nieprawidłowa masa ciała
– uwarunkowania genetyczne

Również osoby cierpiące na niektóre z chorób mogą mieć większe skłonności do borykania się z tym problemem. Nasze geny i przebyte choroby to jedna strona medalu – po przeciwległej znajdują się: nieprawidłowe odżywianie i otyłość. To co jemy ma ogromny wpływ nie tylko na masę naszego ciała i nasz wygląd – źle zbilansowana dieta może doprowadzić do tego, że w naszych nerkach pojawią się niemożliwe do rozpuszczenia złogi, zwane kamieniami.

Dieta: na to uważaj!

Spożywane przez nas produkty mogą mieć wpływ na krystalizowanie się kamieni. Jednak aby dokładnie wiedzieć jakich produktów powinniśmy unikać, dobrze jest przeprowadzić dokładną diagnostykę i określić skład chemiczny złogów zalegających w naszych nerkach. Zazwyczaj mamy do czynienia z jednym z trzech rodzajów substancji: szczawianów, fosforanów lub moczanów. Stosownie do tego, powinniśmy zmodyfikować nasza dietę, aby uniknąć groźnych dla naszego organizmu substancji.

Kamica szczawianowa – tego unikaj:
– szczaw
– szpinak
– botwinka
– rabarbar
– buraki
– czekolada
– mocna kawa
– mocna herbata

Kamica moczanowa – tego unikaj:

– mięsnych wywarów
– galaret na bazie mięsa
– dziczyzny i baraniny
– podrobów
– sardynek, śledzi i szprotek
– orzechów
– grzybów
– soczewicy, grochu i fasoli

Kamica cystynowa – tego unikaj:

– mięso

– ryby

– jaja

– pszenica

– soja

Woda – Twój przyjaciel

Jeżeli borykasz się z problemem kamieni w nerkach, dieta powinna zostać uzupełniona dużymi ilościami wody.  Staraj się unikać słodkich napojów, a wybieraj raczej czystą wodę z dodatkiem soku owoców cytrusowych. Dzięki nim, nie tylko zwiększymy przepływ płynów przez nerki, co ułatwi ich oczyszczanie, ale również zadbamy o odpowiednie pH naszego moczu, dzięki czemu nie będą się w nim namnażały szkodliwe bakterie, mogące prowadzić do zakażeń pęcherza.