Dieta ketogeniczna polega na zamianie paliwa energetycznego naszego organizmu z glukozy na tłuszcze. Stan ten nazywa się ketozą. Po pewnym czasie organizm przyzwyczaja się do przyjmowanie innego rodzaju paliwa, następuje proces określany przez dietetyków jako ketoadaptacja – w jego trakcie nasz organizm wykorzystuje ciała ketonowe, które powstają w wyniku rozpadu tłuszczu.

Ten rodzaj diety jest stosowany przez osoby, które chcą szybko i skutecznie stracić na wadze. Ponadto dzięki ketozie uczucie głodu jest zahamowane. Dieta ketogeniczna ma również zastosowanie w niektórych chorobach:

  • Zespół Retta
  • Zespół Doose;
  • Stwardnienie guzowate;
  • Padaczka lekooporna u dzieci;
  • Wady metaboliczne;

Dla kogo nie jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna w niektórych przypadkach może zaważyć w różnym stopniu na naszym zdrowiu. Są pewne przeciwwskazania do diety ketogenicznej, które warunkują, czy ma więcej zalet, czy wad.

Dla kogo zatem nie jest dieta ketogeniczna? Osoby z wrodzonymi zaburzeniami metabolicznymi, cukrzycą, kamicą nerek lub dróg żółciowych, lub nawet poważnymi schorzeniami wątroby odczują keto efekty uboczne.

Efekty uboczne na diecie ketogenicznej

Keto efekty uboczne to znaczące wady diety ketogenicznej. Należy do nich na przykład keto grypa. Powoduje ona szereg niekomfortowych objawów, do których należą m.in. bóle głowy, migreny, zaparcia, biegunki, zmęczenie, zaburzenia snu, a co za tym idzie również słaba koncentracja. Zwykle keto grypa zaczyna się po 24-48 godzinach od ograniczenia węglowodanów, a trwa około tygodnia.

Zasady diety ketogenicznej wydają się restrykcyjne, co za tym idzie nieprawidłowe jej stosowanie może owocować uczuciem zmęczenia, osłabienia, otępienia, problemów z koncentracją i bóli brzucha.

Pierwszym etapem powinna być ocena stanu organizmu, skonsultowana z lekarzem. Dieta ketogeniczna nie będzie dobrym pomysłem dla osób przewlekle chorych, oraz intensywnie trenujących.

Jak sobie poradzić na ketoadaptacji?

Zasady diety ketogenicznej wydają się bardzo restrykcyjne, przez co wiele osób rezygnuje z niej, ponieważ nie chce odmawiać sobie przyjemności. Dodatkowo ma ona zróżnicowany odbiór ze względu na swoje efekty uboczne.

Odpowiednia suplementacja może zapobiec niekomfortowym objawom, które mogą wystąpić w pierwszym tygodniu stosowania diety keto.

To, dla kogo nie jest dieta ketogeniczna już wiemy, jednak skutki uboczne występują również u osób mających doskonałe predyspozycje na skuteczną utratę wagi.

Adaptacja jest trudnym procesem, istnieje kilka produktów, które mogą pomóc w tym ciężkim czasie:

  • wieprzowina
  • jajka
  • wołowina
  • kiszonki
  • tłuszcze

Wiadomo, że adaptacja to indywidualna sprawa, w większości przypadków trwa 30 dni, po nim zaczyna się już ketoza. Czas trwania adaptacji zależy w większości od produktów – ilość, jakość, przerwy pomiędzy posiłkami jak i aktywność fizyczna. Powiązany jest on również ze zwiększonym wydalaniem wody, przez glikogen i mniejszą ilością glukozy we krwi, która skutkuje obniżeniem poziomu insuliny. Wszystkie te kwestie warunkują to, czy dieta będzie miała pozytywne skutki, czy jedyne co zobaczymy w trakcie jej stosowania to skutki uboczne i wady.