Migrena to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, która potrafi na dłuższy czas zakłócić normalne funkcjonowanie osobie, która się z nią boryka. Dodatkowo możliwość pojawienia się silnego i długotrwałego bólu może stanowić przyczynę spadku energii i chęci do utrzymywania więzi społecznych. Tak więc częste migreny mogą być bardzo niekorzystne w skutkach.
Botox a migrena
Istnieje szereg naukowych dowodów, że toksyna botulinowa, powszechnie nazywana Botoksem lub Botoxem, mająca najróżniejsze zastosowania, przede wszystkim w obrębie medycyny estetycznej, może również przynosić pozytywne skutki, wykorzystana w leczeniu migrenowych bólów głowy.
Jak przebiega zabieg?
Jeśli zamierzamy poddać się zabiegowi z zastosowaniem toksyny botulinowej w celu zapobiegania migrenowym bólom głowy, to z pewnością chcemy wiedzieć, na co się przygotować. Warto wcześniej, na wizycie kwalifikacyjnej zapytać specjalistę o dokładny przebieg procedury. Ogólnie wygląda to w następujący sposób:
- W pierwszej kolejności określone zostaje, które partie mięśni głowy wywołują ucisk lub jakiekolwiek inne negatywne oddziaływanie na nerwy odpowiadające za pojawianie się migreny.
- W obrębie wybranych mięśni dokonywane jest ostrzykiwanie – iniekcja botoksu, który powoduje ich rozluźnienie, oraz odpowiednie zablokowanie.
- Toksyna botulinowa podawana jest w formie iniekcji, czyli delikatnych nakłuć w odpowiednie mięśnie, najczęściej są to mięśnie znajdujące się na czole, w okolicy skroniowej, oraz w tylnej części głowy, oraz szyi.
- Możliwe jest również wprowadzenie odpowiednich dawek Botoxu w obrębie mięśni mimicznych, których skurcze mogą prowokować migrenowe bóle głowy. Postępowanie takie doprowadzi do ich zniwelowania.
- Efekty zabiegów z zastosowaniem Botoxu utrzymują się przez okres od 6 do 12 tygodni, co oznacza, że są bardzo trwałe, jednak nie skutkują całkowitym wyzdrowieniem i pozbyciem się dolegliwości na stałe.
Gdzie można wykonać zabieg?
Oferta zabiegów ostrzykiwania Botoxem, który usuwa dokuczliwe bóle głowy, znajduje się w licznych klinikach medycyny estetycznej. Warto zdecydować się na sprawdzonego i doświadczonego specjalistę, który w czasie iniekcji nie dopuści do pojawienia się najmniejszego błędu, który mógłby być zauważalny w obrębie naszej twarzy. Wiele szczegółowych informacji znajdziemy na stronie eskulapestetyka.pl , kliniki medycyny estetycznej gwarantującej jakość i doświadczenie.
Ile czasu trwa zabieg i czy jest bardzo wymagający?
Iniekcja Botoksu w obrębie mięśni twarzy i głowy nie zajmuje zwykle więcej niż kilkanaście minut. Jednocześnie nie ma potrzeby stosowania żadnego znieczulenia ani planowania okresu rekonwalescencji. Właściwie od razu po zakończeniu procedury możemy wrócić do codziennych obowiązków.
Poziom skuteczności i efektywność
Rezultaty zabiegu najczęściej można zaobserwować po upływie około tygodnia od iniekcji. Poziom skuteczności, wedle danych statystycznych określany jest na około 80%. Przeszło połowa osób, które poddają się zabiegowi, zauważa całkowite ustąpienie migrenowych bólów głowy, natomiast pozostali wskazują na dwukrotne zmniejszenie się częstotliwości ich występowania oraz nasilenia. Gdy efekty pierwszego zabiegu całkowicie wygasną, zachodzi możliwość poddania się kolejnemu, dzięki czemu mamy możliwość niemal zapomnieć o migrenie.
Kiedy zabiegu wykonywać nie wolno?
Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest przeciwwskazany u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią, u osób, u których występują zaburzenia w obrębie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego oraz jeśli stwierdzone jest uczulenie na albuminy ludzkie.
Skąd ta migrena?
Czynników prowokujących pojawienie się migrenowych bólów głowy jest wiele, a pośród nich wyróżniamy: zażywanie doustnych leków hormonalnych, owulacja lub miesiączka, spożywanie niektórych produktów – czekolada, musujące wino, czerwone wino, zażywanie leków, które powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych, choroby zębów, błędy żywieniowe, stres, intensywny wysiłek fizyczny. Może więc warto poddać się iniekcji Botoksu i zapomnieć o bólu?
No comments