Kobiety często zastanawiają się, jaki jest sens w chodzeniu na siłownię. Kojarzy się ona bowiem z ogromnymi ciężarami, budowaniem masy mięśniowej i tym, że obecni są w niej przede wszystkim mężczyźni. To bardzo złudne! Postanowiliśmy więc obalić mit związany z obecnością kobiet na siłowni, przedstawić przykłady ćwiczeń, jakie warto wdrożyć do swojego treningu, aby wyrzeźbić nogi, pośladki i brzuch i przekonać Cię, że to miejsce także dla Ciebie!

Siłownia dla kobiet – jak znaleźć przyjazną?

O tym, że kobiety często czują się źle na siłowni, można przeczytać wiele opinii. Najczęściej ma to miejsce w niewielkich, lokalnych klubach, które są przepełnione mężczyznami ociekającymi testosteronem. Rozwiązaniem tego problemu może być więc wybranie klubu, który będzie przestronny i wyposażony w nowoczesny sprzęt. Panie chętnie bowiem ćwiczą w strefie cardio – np. jeżdżą na rowerku stacjonarnym, biegają na bieżni czy pokonują kilometry na orbitreku. Nie powinno też brakować wolnych ciężarów, mat czy akcesoriów fitness (np. piłek, bosu czy gum). Bez wątpienia taka jest siłownia dla kobiet Total Fitness. To miejsce polecane przez panie, które realizują indywidualne treningi na wybranych strefach i urządzeniach, jak i uczęszczają na zajęcia grupowe o różnym stopniu intensywności.

Ćwiczenia na siłowni dla kobiet – przykłady

Wizytę na siłowni zawsze należy rozpocząć od rozgrzewki, będącej połączeniem ćwiczeń dynamicznych, rozciągających i izometrycznych. Gotowy do działania organizm można odpowiednio dogrzać, decydując się na kilka-kilkadziesiąt minut w strefie cardio, np. na rowerku, bieżni, orbitreku czy wiośle. Następnie należy wybrać – ćwiczenia na maszynach lub ćwiczenia z wolnym ciężarem. Jeśli zdecydujesz się na te drugie, polecamy uwzględnić w swoim treningu poniższe ćwiczenia, które świetnie kształtują sylwetkę – ujędrniają pośladki, wysmuklają nogi, wzmacniają brzuch.

  • Prawidłowe siady (z obciążeniem lub bez) – rozstaw szeroko nogi, napnij brzuch i pośladki, pomału schodź ku dołowi. Pamiętaj, aby plecy były cały czas proste, kolana rozchodziły się delikatnie do boku i nie wykraczały poza linię palców.
  • Martwy ciąg rumuński – weź sztangę, kettla lub inne obciążenie, rozstaw szeroko nogi, ściągnij łopatki, napnij brzuch i pośladki. Schylaj się z obciążeniem ku dołowi, trzymając proste plecy i sunąc sztangą wzdłuż nóg. Następnie wróć do pozycji wyjściowej i powtórz kilkanaście razy.
  • Wspinaczka – podeprzyj ręce na ławeczce lub stepie, a następnie w szybkim tempie przyciągaj naprzemiennie kolana ku klatce piersiowej, jakbyś chciała biec.
  • Spięcia brzucha – połóż się na macie, spleć ręce za głową, ugnij nogi w kolanach i odrywaj łopatki od maty. Możesz zwiększyć trudność, trzymając nogi w górze pod kątem prostym.
  • Deska – podeprzyj się na przedramionach, napnij brzuch i pośladki, unieś biodra ku górze, w taki sposób, aby Twoje ciało miało pozycję deski. Wytrzymaj kilkadziesiąt sekund.

Podsumowując, wizyta na siłowni dla kobiet nie musi być stresująca. Istnieje wiele ćwiczeń, które można wykonywać, aby skutecznie rzeźbić swoją sylwetkę, wzmacniać mięśnie i przy okazji spalać kalorie. Powodzenia!