Krostki, grudki, zatkane pory i widoczny na skórze łój? Oto najczęstsze objawy, które wskazują na posiadanie cery trądzikowej. Występowanie niedoskonałości może sprawić, że czujemy się niekomfortowo i staramy się przykryć zmiany przy pomocy kosmetyków kolorowych i ciężkiego makijażu. Lepiej natomiast zapobiegać niż leczyć. Co to jest trądzik i dlaczego najczęściej pojawia się w wieku dojrzewania? Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o skórze trądzikowej!

Co to jest trądzik?

Każda cera jest inna, dlatego też wymagania związane z indywidualną pielęgnacją mogą się znacząco różnić. Zanim jednak rozpoczniemy szukanie produktów idealnych, warto zacząć od diagnozy skóry. Co to jest trądzik doskonale wiedzą nastolatkowie – to właśnie w wieku dojrzewania pojawiają się pierwsze zaburzenia hormonalne wpływające na pracę gruczołów łojowych. Niestety ten problem może dotykać także dorosłych i przyjmuje on wtedy nieco ostrzejszą, niekiedy trudniejszą do leczenia formę.

Jak powstaje trądzik?

Powodów powstawania trądziku może być bardzo wiele – począwszy od nadaktywności hormonów androgenowych, aż po kosmetyki, które nie pozwalają skórze oddychać. Jeżeli ujście gruczołu łojowego jest zatkane, wtedy rozpoczyna się proces namnażania bakterii, a to prowadzi do powstawania stanów zapalnych.

Czego unikać przy trądziku?

Mając świadomość tego, jak powstaje trądzik łatwiej jest unikać pewnych kroków pielęgnacyjnych, które zaostrzają stany zapalne i powodują, że nieustannie pojawiają się nowe grudki, a pory są widocznie zatkane. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne skóry należy wykluczyć w pierwszej kolejności, dlatego też nie zaleca się wyciskania krostek. Może to prowadzić do przeniesienia bakterii na pozostałe i zdrowe fragmenty twarzy. Proces gojenia także nie jest łatwy, ponieważ na twarzy zalega nadmiar sebum. Samodzielne wyciskanie zmian przyczynia się do występowania blizn – te natomiast najłatwiej jest usunąć laserem.

Przy cerze trądzikowej należy wystrzegać się agresywnej pielęgnacji, która mogłaby dodatkowo uszkodzić naskórek. Podstawą jest natomiast dokładne oczyszczanie, które powinno być stałym elementem porannej, jak i wieczornej rutyny. Zawarte w kosmetykach składniki aktywne mają za zadanie koić i odświeżać skórę. Dobrze, aby posiadały także właściwości antybakteryjne. Podczas osuszania twarzy wymagany jest czysty i świeży ręcznik – z powodzeniem można zastosować papierowe ręczniki, które zapewniają wysoki poziom higieny.