Pod pojęciem chorób cywilizacyjnych mieszczą się przeróżne jednostki chorobowe, które w znacznym stopniu wynikają z prowadzonego przez nas stylu życia. Choroby cywilizacyjne odpowiadają za ponad 80% przedwczesnych zgonów i mogą dotyczyć każdego, bez względu na płeć czy wiek. Dlatego tak ważna jest wiedza i wczesne reagowanie na objawy mogące do nich prowadzić.
Do grupy chorób cywilizacyjnych zaliczyć można wiele jednostek chorobowych, które są podzielone ze względu na układ, którego dotyczy dana choroba, lub patofizjologię jej powstania. W tym artykule skupimy się chorobach cywilizacyjnych dotyczących układu pokarmowego.
Wrzody żołądka i dwunastnicy
Wrzody to nic innego jak ubytki błony śluzowej, mogące znajdować się na żołądku lub w dwunastnicy. Powodują one dolegliwości bólowe w okolicy nadbrzusza, które występują zwykle około 1-2h od jedzenia. Dodatkowymi objawami mogącymi sygnalizować obecność wrzodów są problemy z konsystencją stolca oraz wzdęcia. Mogą wystąpić również wymioty i niestrawność.
Głównymi przyczynami choroby wrzodowej są stres, nieodpowiednia dieta czy używki w postaci alkoholu oraz papierosów. Wrzody mogą się również pojawiać podczas nadużywania leków przeciwbólowych i kwasu acetylosalicylowego. Jednym z powodów wystąpienia wrzodów żołądka lub dwunastnicy może być zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Nieswoiste zapalenie jelit
Jedną z chorób cywilizacyjnych układu pokarmowego jest nieswoiste zapalenie jelit. Może ono występować w wielu postaciach, z czego najczęstszymi są wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. W przypadku obu chorób objawy są niespecyficzne, dlatego ciężko zidentyfikować chorobę. Nie mniej jednak, nie powinno się lekceważyć objawów, ponieważ te jednostki chorobowe, gdy nie są prawidłowo leczone, mogą znacznie utrudniać życie oraz prowadzić do bardzo poważnych powikłań.
Za rozwój wrzodziejącego zapalenia jelita grubego odpowiadają różne czynniki immunologiczne, genetyczne, środowiskowe oraz bakteryjne. Objawy dotyczą zwykle nieprawidłowej konsystencji stolca oraz bólów brzucha, które mogą ustępować po wypróżnieniu. Choroba polega na występowaniu przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej i podśluzowej jelita grubego, na różnych jego odcinkach. Charakterystyczne są również okresy zaostrzenia choroby.
Choroba Leśniowskiego-Crohna może dotyczyć jelit, w każdym ich odcinku. W skrajnych przypadkach obszar objęty zapaleniem może dochodzić do żołądka, a nawet do przełyku. Jest to choroba przewlekła, która niestety ogranicza komfort życia. Jest to spowodowane bardzo nasilonymi objawami, do których należą częste i obfite biegunki, prowadzące do odwodnienia i wyniszczenia organizmu, bóle brzucha oraz niekiedy niedrożność jelit.
Jak można zauważyć, choroby cywilizacyjne układu pokarmowego mają charakter przewlekły i mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Nie da się zaprzeczyć, że są one związane z częstym dyskomfortem bólowym oraz, w przypadku zapaleń jelit, z wyniszczającymi biegunkami. Rozwój tych chorób może być ograniczony lub nawet zahamowany przy odpowiednio szybkiej diagnozie. Dlatego w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, bardzo istotna jest szybka wizyta u gastroenterologa. Wybitnych specjalistów w tej dziedzinie znajdziesz w Centrum Medycznym Innova-Med w Warszawie. Jeśli jesteś zainteresowany, kliknij w linki poniżej.
No comments