Zmieniające się trendy w koloryzacji włosów każdego roku powodują, że wiele osób pragnie wyglądać tak, jak ulubione gwiazdy filmu i social mediów. Nieczęsto jednak zdarza się, by modne w danym sezonie warianty koloryzacji włosów pasowały do każdego typu urody – najlepsze cechy wyglądu każdego z typów podkreślą włosy o innych, ciepłych lub zimnych odcieniach, a niektóre kolory będą wręcz niekorzystne. Jak powinna być dobierana farba do włosów siwych? Jaki kolor najbardziej podkreśli dany typ urody i komu pasuje bardzo modny obecnie chłodny odcień blondu?

Moda na farbowanie włosów na chłodny blond trwa już od wielu sezonów, nie jest jednak rozwiązaniem dla każdego. Chłodne kolory najbardziej podkreślają urodę osób obdarzonych chłodnym kolorem skóry i określonym typem urody. Pośród typów urody wyróżniamy cztery podstawowe, odpowiadające paletą barw czterem porom roku. Chłodny, popielaty blond, pasować będzie najbardziej do letniego typu urody o słowiańskich cechach – blond włosach i oczach o chłodnej, jasnej barwie błękitu, zieleni lub brązu.

Jak uzyskać i utrzymać chłodny odcień blondu?

Popielaty blond trudno uzyskać na naturalnie ciemnych włosach. Odcień ten powinien być pozbawiony żółtych tonów, a rozjaśniane drogeryjnymi preparatami do domowego użytku włosy często stają się bardziej rude lub wręcz pomarańczowe. Wyjątkiem są specjalne produkty do koloryzacji i rozjaśniania włosów pomagające uzyskać chłodny odcień blondu bez żółtych refleksów, na przykład rozjaśniacz Colorista Bleach od L’Oreal Paris. Włosy po uzyskaniu chłodnego koloru mogą z czasem „łapać” cieplejszy odcień – w celu zniwelowania tego efektu należy odpowiednio pielęgnować rozjaśnione włosy – intensywnie nawilżać je, nie suszyć suszarką, a do ich mycia i pielęgnacji używać specjalnych szamponów i odżywek do włosów farbowanych, najlepiej przeznaczonych konkretnie do włosów w chłodnych kolorach, które neutralizują ciepłe refleksy i utrzymują srebrzysty, platynowy blask chłodnego blondu.

Chłodny, popielaty blond to również świetne rozwiązanie jako farba do włosów siwych. Siwiejące włosy pojawiają się, gdy z powodów genetycznych, z biegiem lat lub w wyniku silnego stresu zabraknie w nich naturalnego barwnika. Włosy stają się wówczas suche, łamliwe, ich kondycja znacznie się pogarsza. Farba do włosów siwych powinna odpowiednio je pokrywać, a przy doborze koloru warto pamiętać, że w przypadku dużej różnicy barwy między kolorem bazowym a siwizną, kolor, jaki uzyskamy, będzie różnić się odcieniem na włosach siwych od tego, który pokryje włosy jeszcze niepozbawione naturalnego pigmentu. Jeśli nasz bazowy, naturalny lub wcześniej farbowany kolor włosów to jasny blond, możemy zastosować farbę w odcieniu chłodnego blondu na całe włosy. Jeśli mamy inny kolor włosów, warto uprzednio rozjaśnić je, by efekty farbowania na chłodny odcień blondu były w 100% zadowalające. Farba do włosów siwych w odcieniu popielatego blondu, jak na przykład Excellence Créme od L’Oreal Paris może dodatkowo pielęgnować wymagające wyjątkowej troski siwe włosy dzięki zawartości składników wzmacniających je, chroniących przed zniszczeniem podczas i po zabiegu farbowania.

Farba do włosów pozwalająca uzyskać chłodny, popielaty blond świetnie pokryje również całkowicie siwe włosy, które będą dobrym „tłem” dla odcienia o platynowym połysku.