Prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej opiera się na trzech podstawowych etapach: oczyszczaniu, złuszczaniu oraz nawilżaniu. Uzupełnieniem czynności pielęgnacyjnych są maseczki na trądzik, np. na bazie miodu, glinki, aloesu. Sprawdzone kosmetyki do cery trądzikowej do stosowania miejscowego to np.: maść cynkowa i ichtiolowa oraz krem na trądzik z kwasem azelainowym.

Cera trądzikowa – charakterystyka

Cechą charakterystyczną cery trądzikowej są nieestetyczne wykwity skórne wypełnione białą ropą. Nadmierne wydzielanie sebum jest wynikiem nadczynności gruczołów łojowych w skórze. W wyniku tego cera z trądzikiem świeci się, co jest najbardziej widoczne na tzw. strefie T, czyli czole, nosie oraz brodzie. Sposobem na niedoskonałości skórne jest odpowiednia pielęgnacja twarzy oraz specjalne kosmetyki do cery trądzikowej, które można kupić, bez wychodzenia z domu, w takim miejscu, jak: drogeria internetowa Superkoszyk.pl.

Na czym polega pielęgnacja cery trądzikowej?

  • Oczyszczanie twarzy

Jednym z najważniejszych elementów prawidłowej pielęgnacji cery z trądzikiem jest oczyszczanie. Twarz należy myć 2 razy dziennie, np. rano i wieczorem. Zbyt częste mycie może podrażnić i przesuszyć skórę. Do oczyszczania twarzy najlepiej stosować delikatne preparaty, jak pianki i żele, na bazie kwasu salicylowego, glikolowego lub mlekowego. Do odświeżania i matowienia cery w ciągu dnia rewelacyjnie sprawdza się srebro koloidalne w płynie o właściwościach antybakteryjnych, które można stosować jako zamiennik toniku. Do pielęgnacji cery trądzikowej można również stosować preparaty na bazie roślinnych składników, takich jak: olejek z drzewa herbacianego, rumianek, zielona herbata, lawenda.

  • Złuszczanie naskórka

Martwe tkanki naskórka blokują ujścia gruczołów łojowych, dlatego ich regularne złuszczanie jest tak istotne w pielęgnacji cery z trądzikiem. Zabiegu nie należy wykonywać częściej niż 2 razy w tygodniu. Do złuszczania naskórka najlepiej sprawdzają się delikatne peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają martwe komórki skóry, nie podrażniając jej.

  • Nawilżanie cery z trądzikiem

Odpowiednie nawilżanie to podstawa pielęgnacji każdej cery, w tym także trądzikowej. Na co dzień najlepiej stosować kosmetyki beztłuszczowe, które zapobiegną przesuszaniu oraz świeceniu się skóry.  Krem nawilżający do cery trądzikowej może zawierać takie składniki, jak: kwas migdałowy czy laktobionowy, olejek arganowy czy witaminę B3. Preparatem o silnym działaniu nawilżającym jest również maść z witaminą A. Na noc można nałożyć na twarz krem antybakteryjny, który łagodzi zmiany skórne, zwęża pory oraz reguluję produkcję sebum.

Kosmetyki do cery trądzikowej do stosowania miejscowego

Na zmiany skórne można nakładać lecznicze kosmetyki do stosowania miejscowego. Maść ichtiolowa sprawdza się w leczeniu cyst oraz podskórnych pryszczy. Na niewielkie zmiany skórne można stosować maść cynkową z zawartością kwasy salicylowego o właściwościach antybakteryjnych i oczyszczających. Krem na trądzik z  kwasem azelainowym ma silne działanie wysuszające, dlatego należy go nakładać tylko na zmienione miejsca na skórze, by uniknąć przesuszenia cery.

Maseczki na trądzik

Gotowe maseczki na twarz ma w swojej ofercie ma każdy sklep kosmetyczny online. Najlepsze efekty w walce z trądzikiem przynosi stosowanie maseczek na bazie zielonej glinki, kwasu salicylowego, miodu, aspiryny, błota z Morza Martwego, aloesu czy drzewa herbacianego, które z łatwością można zakupić w sklepie internetowym z kosmetykami.