Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem, którego przyczyną są zaburzenia związane z układem immunologicznym. Bardzo często choroba współistnieje z astmą, katarem siennym oraz alergiami pokarmowymi. AZS nie można całkowicie wyleczyć, lecz możliwe jest znaczne ograniczenie objawów. Bardzo ważne jest nie tylko leczenie, ale także zapobieganie emisji poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków i diety.

Atopowe zapalenie skóry – jak się objawia?

Najczęstszym i najbardziej uciążliwym objawem atopowego zapalenia skóry jest silny świąd. Wykwity skórne związane z AZS często nazywane są również egzemą lub świerzbiączką. Pojawiają się w charakterystycznych miejscach zależnych od wieku chorego. Ogniska zapalne u niemowląt najczęściej zlokalizowane są na twarzy – schorzenie można łatwo rozpoznać po czerwonych, suchych, wyglądających jak polakierowane policzkach. Skóra może być zmieniona także na głowie i w okolicach płatków uszu, dlatego często są one naderwane, gdy dziecko próbuje się podrapać.

Ogniska rumieniowe u starszych dzieci występują zwykle na zgięciach stawów łokciowych i kolanowych. Mogą pojawić się też na skórze karku, grzbietach dłoni i stóp, wokół oczu oraz ust. U młodzieży i osób dorosłych ogniska AZS pojawiają się na czole, górnej części ciała i grzbietach dłoni.

Jak leczy się atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem nieuleczalnym. Jednak można skutecznie zminimalizować objawy, a nawet doprowadzić do długiej remisji. Leczenie musi być dopasowane do nasilenia zmian. W ciężkich przypadkach stosowane są miejscowe glikokortykosterydy. Lekarz może też zalecić leki immunosupresyjne oraz przeciwhistaminowe. Przy nadkażeniach zmiany należy smarować preparatami zawierającymi antybiotyk. W przypadku, gdy zmiany wywołane są stresem, konieczne jest stosowanie leków uspokajających.

Wystąpieniu zmian związanych z atopowym zapaleniem skóry można skutecznie zapobiegać, stosując specjalne kosmetyki, nazywane emolientami, które skutecznie natłuszczają skórę i tworzą na niej ochronny film (zobacz również Emolient – co to jest i jak działa?)Zalecane jest także stosowane preparatów zawierających probiotyki, które zmniejszają reakcję alergiczną organizmu.